Osudy Lubomíra Tyllnera. Rozhlasové vzpomínání etnomuzikologa a popularizátora lidové kultury
Lubomír Tyllner patří k předním osobnostem české etnologie a hudební vědy, za svou profesní činnost byl několikrát oceněn. Poslechněte si jeho Osudy!
Lubomír Tyllner (*1946 v Praze) vyrůstal ve středočeské obci Sluhy v rodině strojního kováře a kulturně zaměřené matky, která se aktivně angažovala v činnosti místního Sokola. Lubomír se proto už během školní docházky začal učit na klavír a rozhodnul se ke studiu na vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem. Vedle piana se věnoval hře na lesní roh a tuto specializaci využil i při svém profesionálním angažmá u vojenské dechové hudby v Táboře.
Zatímco interpretační schopnosti si následně rozšířil během let studia klavíru na státní konzervatoři v Praze, teoretické vědomosti si prohloubil studiem hudební vědy a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Když se poté usadil v jihočeském Táboře, našel cestu i k české lidové zpěvnosti a studiu lidové kultury.
Po řádce let praktického angažmá u vojenské dechové hudby se odhodlal ke změně a stal se odborným asistentem Pedagogické fakulty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Po roce 1989 se Lubomír Tyllner stal kmenovým zaměstnancem Etnologického ústavu v Praze a vypracoval se do pozice předního etnomuzikologa.
Zmíněnou vědeckou instituci pak řadu let řídil a i díky tomu výrazně přispěl k rozvoji etnomuzikologie v Čechách. Inicioval řadu dokumentačních a badatelských projektů a též se autorsky podílel na přípravě mnoha odborných publikací. Velkou zásluhu měl také při obnově kontaktů s německým univerzitním a vědeckým prostředím, a to především díky studiu vztahů české a německé lidové písně.
Související
-
Všechno, co chci k Vánocům, je jít do Betléma
Poslechněte si speciální vydání ArtCafé, ve kterém pátráme po tom, z jakých ingrediencí se skládá vánoční hit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka