Rok české hudby ve Francii
Janáček má šmrnc a Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ je v Paříži tři měsíce dopředu vyprodaná! Není to ale jen Antonín Dvořák a Leoš Janáček. Česká hudba má ve Francii velké jméno a patří k respektovaným uměním.
Čtěte také
Mix kultur a vlivů, které se mísily ve Střední Evropě je pro tamní publikum originálním a obdivuhodným. A přitom musí česká hudba obstát ve velké konkurenci na nejprestižnějších scénách nejen Evropy, jakou je třeba Pařížská opera. A to navíc v zemi, kde je hudba jedním ze základních pilířů. Ve Francii objevují a obdivují jistou českou magičnost, českou pohádkovost a někdy i český absurdní smysl pro humor. O tom, jak je přijímána a jak se prezentuje klasika i soudobá muzika, zjistíme ze seriálu s hudebnicemi a hudebníky, kteří působí v zemi galského kohouta.
Související
-
Rok české hudby není jen o klasice, je třeba vylézt z ulity a vtáhnout mladou generaci
Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Jiřího Nekvasila a kreativního ředitele Roku české hudby a projektu Smetana 200 Aleše Březiny
-
Začíná rok české hudby. Jaké klenoty nabízí naše země v alternativních žánrech?
Začíná rok české hudby. Jaké klenoty nabízí naše země v alternativních žánrech?
-
Hudba dynastie Straussů v podání Vídeňských filharmoniků. Poslechněte si novoroční koncert
Kéž by rok 2024 byl tak roztančený a bezstarostný, jak ho přivítali Vídeňští filharmonikové s dirigentem Christianem Thielemannem.
Nejposlouchanější
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Proč pořád potřebujeme Kurta. Poslouchejte podcast Cobain o smrti ikony a nesmrtelnosti Nirvany
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.