Rok české hudby není jen o klasice, je třeba vylézt z ulity a vtáhnout mladou generaci, říká skladatel a muzikolog
Saša Michailidis se ptá ředitele Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Jiřího Nekvasila a kreativního ředitele Roku české hudby a projektu Smetana 200, skladatele a muzikologa Aleše Březiny. 2024, to je Rok české hudby. Organizátoři projektu chtějí poukázat na šíři a pestrost všech žánrů hudby, vzniklé či teprve vznikající na našem území. Na co se můžeme těšit? Existuje ještě dnes něco jako česká národní hudba? A je to exportní zboží?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Do hlasu Bedřicha Smetany jsem se snažil vložit celý jeho život, říká Jaroslav Plesl
Jaroslav Plesl se představí v titulní roli čtyřdílného rozhlasového seriálu o Bedřichu Smetanovi.
-
Začíná rok české hudby. Jaké klenoty nabízí naše země v alternativních žánrech?
Začíná rok české hudby. Jaké klenoty nabízí naše země v alternativních žánrech?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.