Svět bohatství, zahálky a jazzových večírků. Poslechněte si povídky Francise Scotta Fitzgeralda!

Francis Scott Fitzgerald: Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Dvacátá a třicátá léta minulého století patří v americké literatuře téměř výhradně Francisu Scottu Fitzgeraldovi a jeho příběhům o americkém snu. Ve sbírce Povídky jazzového věku však najdeme i poněkud netypický text proslulého amerického autora, povídku Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Příběh Benjamina Buttona v 21. století proslavil především film Davida Finchera, ve kterém hlavní roli hrál Brad Pitt. Ale scenárista Eric Roth se Fitzgeraldovým textem inspiroval jen volně. Zatímco Fincher natočil výpravné melodrama, Fitzgerald napsal spíše grotesku, v níž svému hrdinovi splnil přání mnohých – narodit se starý a postupně mládnout.

Text s prvky sci-fi je ve Fitzgeraldově tvorbě výjimečný, i když fantaskních motivů bychom v jeho díle našli jistě více. Připomeňme, že Fizgerald, stejně jako Hemingway, Faulkner nebo Steinbeck, patří k americké „ztracené generaci“, tedy ke genraci, do jejíhož života zasáhla první světová válka.

autoři: Zdeněk Milt , Tvůrčí skupina Drama a literatura | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.