Cesty vybitých koní a Strom v květu. Dvě povídky spisovatele Josefa Knapa

16. červen 2024

Do vltavské Povídky tentokrát vybíráme ukázky z díla jednoho z předních ruralistů v české literatuře. Zobrazení života na venkově v rovině realistické i impresionistické prostupuje většinou jeho prací. Inspirací mu bylo rodné Jičínsko a krajina spojená s jeho dětstvím, z literatury pak díla severských autorů a českých klasiků Antala Staška nebo Fráni Šrámka. Dvě povídky Josefa Knapa si online můžete poslechnout po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Cesty vybitých koní
Účinkuje: Michal Bumbálek
Připravila: Tereza Adámková
Režie: Tereza Adámková
Natočeno: 2015
 
Strom v květu
Účinkuje: Pavel Soukup
Připravila: Dagmar Jaklová-Oravová
Režie: Olga Valentová
Natočeno: 1991

Prozaik, básník a literární kritik Josef Knap (1900–1973) více než čtvrt století pracoval v divadelním oddělení Národního muzea, které později i vedl. Za nacistické okupace prošel totálním nasazením. Kvůli náboženskému tónu literárních prací se stal v 50. letech obětí politických procesů s katolickými intelektuály – v roce 1952 byl odsouzen k jedenácti letům vězení. Nakonec byl propuštěn již v roce 1955 kvůli onemocnění rakovinou. Když se poměry na konci 60. let přechodně uvolnily, byl v roce 1967 soudně rehabilitován. Po propuštění pracoval jako stavební dělník a v závěru života v Památníku národního písemnictví.

Cesty vybitých koní

Próza z roku 1947 má motto: „O tom vydá svědectví jejich svědomí...“ Začíná návratem domů staršího ze dvou synů hospodáře, který byl zabit na konci války. S mladším bratrem vzpomínají po dvaceti letech na válečné události. V rozhovoru vyvstávají konkrétní události ze vsi a prostřednictvím tehdy poslouchaného rozhlasu i z Prahy.

„Na zápražích, mezi ploty, na návsi do mokré trávy padali vesničtí muži s prostřelenými hlavami... V maštalích řičeli koně, bylo je slyšet až do lesa.“ Ozývají se výčitky svědomí – s obrazy vyháněných a střílených Němců a rozpaky z nové doby a změn, k nimž na vesnici došlo po válce. Místo koňů traktory – co by na to řekl otec?

Povídka z knihy Čas kopřiv (1970) vyšla k autorovým 70. narozeninám. Část nákladu byla následně zabavena a zničena.

Strom v květu

Mladý inženýr, který vyměřuje silnici uprostřed lesů, hledá ubytování v myslivně Na průhonech. Půvabná manželka lesního ale jeho prosbu o nocleh odměřeně odmítá. Jednou probuzené vášni ale není možné vzdorovat...

Povídka pochází ze souboru Polní kytice (1943).

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.