Palác elektřiny plný umění. Na Malé Straně se otevírá nová galerie Kunsthalle Praha
Zengerovu transformační a usměrňovací stanici na Klárově navrhl architekt Vilém Kvasnička v roce 1929. Její industriální prostory velmi promyšleně zahalil do klasicistního hávu, aby přirozeněji zapadla do historického prostředí Malé Strany. Takové pojetí v té době ale nebylo úplně samozřejmé.
,,Je to budova, která už tehdy vypadala daleko víc jako muzeum než jako měnírna. Uvnitř ale byla plná velkých strojů, těžkého provozu a špičkové technologie pro svůj čas,” říká o bývalé trafostanici a dnešní galerii Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen.
Při přeměně trafostanice v moderní galerii tak bylo důležité ochránit původní fasády a významné vnitřní prvky budovy. Návštěvníci Kunsthalle kromě zrekonstruovaného exteriéru uchvátí i zachované a repasované části industriálního interiéru. Podle architektů galerie Jana Schindlera a Zuzany Drahotové ze studia Schindler Seko byla právě práce s fasádou na projektu to nejtěžší: ,,Naším přáním bylo napojit stávající fasády nějakým logickým, smysluplným uspořádáním. Takže například okna ve vstupní hale jsou přesně navázána na novou podlahu a vypadá to, jako kdyby to původní architekt takto zamýšlel.”
Významu historie budovy a jejímu účelu se budou věnovat také výstavy, kterými Kunsthalle zahájí svou činnost. První nese název KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění.
Druhá expozice, kterou Kunsthalle představí bude Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře. ,,Nechceme zapomenout minulost té budovy a tento trochu dokumentární projekt vysvětluje, co znamenala taková trafostanice v meziválečném období,” popisuje druhou výstavu hlavní kurátorka Kunsthalle Christelle Havranek.
Kunsthalle Praha se veřejnosti otevře 22. února. Galerie chce svůj program postavit na krátkodobých výstavách současného a moderního umění a jejím cílem je i propojení české a mezinárodní umělecké scény. Zároveň chce být místem pro pořádání různých kulturní eventů – například koncertů a představení. A co všechno v galerii najdete? Tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu a terasu s výhledem na Petřín a Pražský hrad…
Související
-
Dobré vztahy pomáhají tvořit silné sbírky, říká ředitel Moravské galerie Jan Press
Varovali jej, že vizi Moravské galerie v Brně už není možné dál posunout. Ukázalo se, že opak je pravdou. Ředitelem této instituce se Jan Press stal před devíti lety.
-
Když jsem měl v malování problém, šel jsem do galerie. Tam jsem se poučil, říká výtvarník Moucha
Když v osmdesátých letech nevěděl, kudy kam, vydal se na pouť do Santiaga de Compostela. „Po cestě jsem zapomněl, na co jsem se to vlastně ptal,“ říká Miloslav Moucha.
-
Muž, který přenesl do galerie vědu. Chci divákům ukázat geologický čas, říká fotograf Jan Dotřel
Doma má kompletní diskografii Pink Floyd a je náruživým čtenářem bookletů. Sleduje dění v galeriích a v Praze dává dohromady výstavy propojující vědu a výtvarné umění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka