Modernistka. Jak Virginia Woolfová a skupina Bloomsbury změnili nejen chápání literatury, ale i vnímání skutečnosti

Virginia Woolfová je bez Bloomsbury nemyslitelná

Čím může četba její prózy obohatit každého a proč je důležitá? Jaký význam měla pro tvorbu Woolfové skupina Bloomsbury a jak ji samotnou ovlivnili její členové, na to se redaktorka Šárka Jančíková ptala našeho předního anglisty Martina Hilského.

Skupina Bloomsbury vznikla jako neformální společenství absolventů univerzity v Cambridgi, kteří se seznámili během studia. Virginiina sestra Vanessa položila základy budoucího kroužku v roce 1904, když se s rodinou Stephenových po smrti rodičů přestěhovala na Gordon Square v části Londýna zvané právě Bloomsbury. Členové byli nejen literáti či výtvarníci, ale věnovali se mnoha uměleckým oborům, či historii, kritice a vzdělanosti. Skupina sestávala krom ní a jejího budoucího muže Leonarda z její sestry Vanessy Bellové a jejího manžela Clivea, výtvarného kritika Rogera Frye, ekonoma Johna Maynarda Keynese, spisovatele Edwarda Morgana Forstera a později i dalších.

„Celá Bloomsbury byla nesena étosem začátku nové epochy. Virginii Woolfovou nejvíc ovlivnila zejména pravidelná setkávání všech členů, kdy si konfrontovala svoje názory s jejich a ty hovory pro ni byly formativní,“ líčí tehdejší atmosféru Martin Hilský.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.