Modernistka. Jak Virginia Woolfová a skupina Bloomsbury změnili nejen chápání literatury, ale i vnímání skutečnosti
V záhlaví dopisu je uvedeno jenom: Úterý. Bylo to před osmdesáti lety a bylo to úterý 28. března 1941. Britská spisovatelka Virginia Woolfová se v něm loučí se svým mužem, než naplní kapsy svého kožichu kameny a vstoupí do řeky Ouse. Do dějin literatury vstoupila už předtím.
Všechny epizody
Kdo ovlivnil tvorbu Virginie Woolfové, v čem tkví její význam a čím její knihy stále obohacují svého čtenáře? Nakolik byli členové skupiny Bloomsbury spjatí s viktoriánskou dobou a jak se vůči ní vymezovali? Jak převést do literatury výtvarný přístup impresionistů? Proč je pro Woolfovou zásadní „hlemýžď“ a jak pomáhal definovat její tvůrčí metodu? Čím to, že měla Virginia Woolfová tak ráda velké ruské realisty jako Tolstý nebo Čechov? A jaký paradox v sobě nese autorčina subjektivní tvůrčí metoda?
Čtěte také
O tom všem si u příležitosti 80. výročí od chvíle, kdy Virginia Woolfová napsala zmíněný dopis a vzala si život, povídala Šárka Jančíková s naším předním anglistou Martinem Hilským.
Související
-
Virginia Woolfová: Flush. Příběh lásky a přátelství v podání Jiřiny Jiráskové
Úsměvné vyprávění o životě kokršpaněla viktoriánské básnířky Elisabeth Barrett Browningové. V režii Petra Adlera účinkuje Jiřina Jirásková.
-
Odkaz a Nové šaty. Experimentálně laděné povídky Virginie Woolfové
Dvě povídky světoznámé anglické spisovatelky, která svou tvorbou narušovala více nežli jedno dobové tabu, přednesou vynikající Igor Bareš a Taťjana Medvecká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.