Pražské jaro 2020: Historie festivalu v kontextu československé a české kultury
Rok 1947: Interpretační soutěž se stává trvalou součástí festivalu
Klání pro mladé hudebníky doplňuje květnovou přehlídku od jejího 2. ročníku.
Soupis laureátů se postupně rozrůstal o další a další jména, některá z nich později patřila ke světové špičce, jako například Mstislav Rostropovič. A interpretační soutěží Pražského jara prošla s úspěchem i většina významných tuzemských umělců.
Související
-
Pražské jaro on-line. Podívejte se na videozáznamy vybraných koncertů
Pražské jaro 2020 se v době pandemie přesunulo do online prostředí, zaznamenané koncerty si můžete připomenout prostřednictvím našeho videoarchivu.
-
Není to jen zlé, ale i inspirativní. Roman Bělor představuje virtuální podobu festivalu Pražské jaro
Pražské jaro 2020 se v době pandemie přesouvá do online prostředí. Ředitel Roman Bělor přibližuje, jak 75. ročník festivalu v nové době vnímat.
-
Fanfára pro Havla a nekonečný potlesk. Pražské jaro 1990 bylo magické
Tematický večer na Vltavě připomíná atmosféru i nejvýraznější hosty Pražkého jara – emigranta Rudolfa Firkušného a Leonarda Bernsteina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.