Jiří Gruša: Dotazník. O stavu permanentního ohrožení člověka v totalitním systému
Četba na pokračování z románu, v němž autor poukazoval na absurdnost byrokratických mechanismů, které se pokoušely vtěsnat mnohovrstevnost lidských životů do rubrik kádrových dotazníků. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, prozaik a esejista Jiří Gruša (1938–2011) publikoval svůj román Dotazník poprvé v pražské samizdatové edici Petlice v roce 1976, v exilovém nakladatelství ´68 Publishers vyšel dva roky poté, první oficiální vydání je až z roku 1990 (nakladatelství Atlantis, Brno).
Zahradní architekt neúspěšně hledá zaměstnání, a když už pošestnácté drží v ruce osobní dotazník, rozhodne se jej vyplnit co nejpečlivěji. Jde proto v paměti až k historii svých předků, objasňuje svůj původ a rekonstruuje příběhy z doby dávno před svým narozením.
Autor se snaží poukázat v kontrastu s odosobněnými rubrikami kádrového dotazníku na rozmanitost a neuchopitelnost konkrétního lidského života. Příběh nakonec odhaluje stav permanentního ohrožení člověka v totalitním systému.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.