Dan Hrubý: Z Pražských příběhů. Jaké osudy skrývala Malá Strana nebo Hradčany ve 20. století?
Co se dělo za zdmi Werichovy vily? Jak žila Eva Olmerová? Jak vznikla legendární skladba Muchomůrky bílé? Poslechněte si texty českého publicisty a spisovatele Dana Hrubého z jeho rozsáhlé knihy Pražské příběhy v podání výrazných hereckých osobností – Petry Špalkové, Petra Stacha a Jana Vlasáka.
Dan Hrubý se narodil na pražském Starém Městě. A to je, možná překvapivě, jedna z nejpodstatnějších věcí, která se o něm dá říct. Minimálně v souvislosti s jeho literární kariérou. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, brzy začal psát do novin a v 90. letech nastoupil do týdeníku Reflex, kde působí i dnes.
Jeho hlavní vášní je ale právě stará Praha, o níž napsal už řadu reportáží a tři macaté knihy nazvané Pražské příběhy (Na cestě Malou Stranou – Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu – Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa). Právě z nich teď vybíráme pro odpolední vltavskou Povídku.
Každý dům a každá klenba byly na Malé Straně nebo Hradčanech tisíckrát popsány, ale co se v tom kterém domě odehrálo před třiceti, čtyřiceti nebo dokonce osmdesáti či sto lety, to si nikdo nepamatuje.
Dan Hrubý
Co se dělo za zdmi Werichovy vily? Jak žila Eva Olmerová? Jak vznikla legendární skladba Muchomůrky bílé? Pět půlhodin zavede posluchače do různých dob a různých zákoutí hlavního města a kdesi na pomezí dokumentu, reportáže a prózy se setká několik výrazných hereckých osobností pod vedením režisérky Markéty Jahodové.
Související
-
Je to průvodce do křesla, doporučuje Dan Hrubý své příběhy...
Do ulic i uzavřených hradčanských a malostranských domů nahlédl publicista a spisovatel Dan Hrubý. Jeho pětisetstránková kniha nazvaná Pražské příběhy navazuje na s...
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.