Neviditelné dokumenty v Diváckém centru Jednoho světa
Letošní novinkou Jednoho světa jsou dokumenty, které neuvidíte. Alespoň ne očima. Zaposloucháte se do nich a obraz dá příběhům vaše vlastní fantazie. S tvůrci z Českého rozhlasu můžete během festivalu debatovat o aktuálních tématech hned dvakrát.
Český rozhlas, to není jen zpravodajství a publicistika. Vzniká tu celá řada zajímavých radiodokumentů, zejména na stanicích Dvojka a Vltava. Proto jsme se některé rozhodli uvést na festivale Jeden svět. Možná si pod pojmem „rozhlasový dokument“ představíte archivní zvukové záznamy a témata z historie, ale chyba lávky. Řada rozhlasových tvůrců se věnuje problémům zcela aktuálním.
Příkladem je radiodokument Čechy Čechům – Bez nenávisti, jehož ukázku pustíme v Diváckém centru Galerie Lucerna ve středu 9. března v 18:30. Jeho autor Dan Moravec natáčel s iniciativou Hate Free, tedy česky Bez nenávisti. Jak její členové uvádějí, usilují o život bez násilí a zášti. Sami jsou přitom terčem nenávistných útoků prakticky každý den – na internetu. Cloumá s námi nenávist ze strachu? Z nepoznaného? A co s ní?
Součástí prvního bloku bude i radiodokument Lenky Pitronové Promiň, ale nevím, kdo jsi!. Autorka sleduje strach české veřejnosti z migrantů, reakce občanů, kteří se rozhodli uprchlíkům pomáhat i příběhy samotných běženců na chorvatskosrbské hranici.
V sobotu 12. března v 19:00 uvedeme druhý blok, kde Kateřina Jungová představí svůj dokument Výhybka o lidech bez domova. Jsou mladí, inteligentní, práceschopní, relativně ještě silní, ale přesto žijí na ulici. Co stojí za tímto způsobem existence, který si zvolili? A měli vůbec na výběr? Radiodokument nabízí možnost nahlédnout skrze osudy tří mužů na problematiku bezdomovectví mladých lidí u nás.
Na závěrečném bloku v neděli 13. března od 18 hodin bude představen nový projekt Vyprávět nevyprávěné, který je součástí Iron Curtain Project, multimediálního projektu s on-line příběhy a off-line událostmi z celé Evropy. Uslyšíte a také uvidíte různě zpracované tři osobní příběhy o životě za komunismu – dva krátké audio-dokumenty od Brit Jensen z Českého rozhlasu, divadelní hru od Dodo Gombara, uměleckého šéfa Švandova divadla, a tři krátké animované příběhy od Nizozemských animátorů. O svá tajemství z denního a pracovního života v době komunismu se můžete podělit i vy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...