Nesmrtelný Santini. Kutná Hora si letos připomíná tři sta let od úmrtí barokního umělce
Projekt Santini Immortalis začal třetího února – tedy v den výročí Santiniho narození – výstavou v podkroví sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Autory prací jsou studenti grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni. Na tuto výstavu naváží další nejen v prostorách sedlecké katedrály, ale i v Galerii Středočeského kraje v někdejší jezuitské koleji.
Sedlecká farnost krom výstav na letošní rok chystá i přednášky, workshopy, autorská čtení či speciální prohlídky, na nichž spolupracuje s Dačického domem, Českým muzeem stříbra a dalšími institucemi. 7. prosince, tedy v den úmrtí barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, celý projekt vyvrcholí závěrečným koncertem Pardubické filharmonie v bývalém refektáři sedleckého kláštera.
Součástí programu je také Mural Santini Immortalis. Projekt má za cíl umělecky zpracovat nevzhledná vrata, která jsou umístěna v hojně navštěvované turistické oblasti v Zámecké ulici v Kutné Hoře – Sedlci. Z workshopů můžeme vypíchnout například ten o parfému, který stavitele oslavuje – vůně Santiniho Sanctuarium.
I Vltava letos Santiniho připomíná, skrze „rozhlasové uši“ jej můžeme vnímat na následujících koncertech: v Kladrubech u Stříbra, kde bude hrát Collegium 1704 9. září od 18:00, dále na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou zahraje SOČR a v bazilice ve Žďáru nad Sázavou rozezvučí varhany Pavel Černý spolu se Svatomichalskou scholou Brno.
Související
-
Tři sta let bez Santiniho. Připomeňte si s Vltavou výročí úmrtí geniálního architekta
Je to už 300 let, co zemřel věhlasný architekt Jan Blažej Santini. Významné výročí jsme na Vltavě oslavili sérií koncertů, teď v prosinci ale přineseme i další premiéry.
-
Klášter Kladruby architekta Santiniho znovu otevírá. Ukáže dosud nepřístupné části
Hitem sezony památek v Plzeňském kraji bude klášter Kladruby. Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se v sobotu 1. dubna poprvé podívají návštěvníci.
-
Dokonalá přesnost. Santiniho stavby jako skořepiny obepínající geometrické rovnice
„Podobně jako je hudba spojena s tancem, je geometrie svázána s pohybem," říká Ladislav Moučka, autor a vydavatel knih z oblasti posvátné geometrie.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.