Nepíšu proto, že bych znala odpověď. Jak tvoří, čte a sní německá spisovatelka Judith Hermannová?
Jedna z nejznámějších současných německých spisovatelek se po svých prózách pustila v knize Všechno bychom si řekli do psaní o psaní.
Proslavily ji melancholické, introspektivní knihy jako Letní dům, později, Nic než přízraky nebo Lettipark. A nedávno se uvolila na Frankfurtské univerzitě uskutečnit cyklus přednášek o psaní, které vyšly česky pod názvem Všechno bychom si řekli. „K psaní mě ponouká vědomí, že věci jsou příliš chaotické – záhadné – komplikované. Je to pocit přetížení ze světa a z mnohosti vjemů. Moje psaní ale právě z tohoto chaosu vyvěrá. Psaní je pro mě nit, kterou vytahuju z chaosu, která kolem něj nějak probíhá a dává mi možnost se na realitu podívat blíže a pořádně si ji prohlédnout. Nepíšu proto, že bych znala odpověď, ale proto, že věcem nerozumím. Když to potom napíšu, pomáhá mi to na věci víc nahlédnout, lépe je vnímat a později je možná i dešifrovat v rámci dialogu se čtenářem. Psaní je pro mě pokus udržet se nad vodou,“ popisuje svůj tvůrčí proces Judith Hermannová. O psaní, čtení i snění si s německou prozaičkou povídala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Související
-
Největší lákadla Světa knihy? Hvězdy německé literatury, Franz Kafka, John Boyne či Narine Abgarjan
„Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“ Tento citát Franze Kafky je mottem letošního festivalu Svět knihy, který začne ve čtvrtek 23. května na pražském Výstavišti.
-
Texty frankfurtských poetických přednášek. Autorka Judith Hermannová vydává velmi osobní knihu
Řekli bychom si všechno (Wir hätten uns alles gesagt) je název nového textu berlínské autorky Judith Hermann. Referuje Eva Novak.
-
Knihy vědí víc než jejich autoři, říká islandská spisovatelka Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Ostrov a Ohně, tak se jmenují dva česky vydané romány Sigríður Hagalín Björnsdóttir, které kromě toho, že se odehrávají na Islandu, spojuje i téma katastrofy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.