Amerikánka je příběh o síle naděje a toho, jak je schopná nás proměňovat, říká Viktor Tauš
Příběh vystavěný na pravdivých vzpomínkách jedné dívky bez domova, která se nenechala zlomit – to je Amerikánka. Příběh, který měl nejdřív podobu divadelní hry, poté knihy a teď má nově i podobu filmovou. Je to také mnohaleté a zásadní téma Viktora Tauše. Jak strastiplná cesta k filmu vedla? A co pro Viktora Tauše téma znamená? Poslechněte si celý rozhovor.
„Ten její příběh mě zaujal. Měla neuvěřitelný talent pojmenovat v každé situaci to podstatné, co jí dovedlo do strasti, ve které zrovna byla. A zároveň se jí nedařilo se podle toho chovat, nedařilo se jí z těch těžkých situací dostat ven. A zároveň si i v těch těžkých situacích vždycky dokázala udržet velmi ryzí a čistý charakter. To byly takové zvláštní protiklady, které mě fascinovaly a vzbudily ve mně tenhle dvacet pět let dlouhý zájem o lidskou povahu, o tom, co to je v té lidské povaze,“ popisuje Viktor Tauš Amerikánku.
Amerikánka je emocionální jízda. Doufám, že lidem umožní potkat se s jejich vnitřním dítětem.
Amerikánku už Viktor Tauš zpracoval dvakrát, jednou na divadle, jednou knižně. Co nového příběhu může přinést film? „Divadlo pokrývá její život do osmnácti let, film vypráví její příběh až do dneška. Pro mě je film především obraz, zatímco divadlo je dialog. Ve filmu její příběh vyprávíme jako rekonstrukci vzpomínek na dětství a jednotlivé vzpomínky jsou formované představivostí té malé holčičky,“ líčí režisér. Nutno zmínit, že Amerikánku ve filmu uvidíme ve třech věkových kategoriích. Vedle Pavly Beretové se představí Julie Šoucová a Klára Kitto. „Největší zázrak toho filmu a největší radost, která na mě z toho plátna jde, je energie té skupiny dětí, která se kolem toho filmu sešla. Já jsem nikdy neviděl takhle hrát děti, to je prostě zázrak,“ říká Tauš. Jak se mu s dětmi, které pocházejí především z dětských domovů, pracovalo? Jaký vztah má sám Tauš k problematice dětských domovů? A co pro něj znamená být v dospělosti s vnitřním dítětem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Drsné příběhy zabalené v energické podívané. Viktor Tauš představuje živý trailer k filmu Amerikánka
Děti z dětských domovů a vydělených skupin se na holešovické scéně Jatka78 stávají hrdiny multižánrového projektu Snowflakes.
-
S Amerikánkou žiju dvaadvacet let, je to příběh o víře, naději a vlastní pevnosti, říká režisér Tauš
Ve středočeské krajině mezi poli se zakrátko odehraje první natáčecí den celovečerního filmu, který na motivy příběhu Amerikánky připravuje režisér Viktor Tauš.
-
Síla bojovat a jít dál, to je část Amerikánky, kterou mám v sobě, říká herečka Beretová
Ve filmech Rok vdovy i Amerikánka má velké role. Osvěta je pro ni jedním z významů umění. „Na počtu diváků nezáleží. Důležité je něco sdělit. Pravdivost divák pozná.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.