Největší lákadla Světa knihy? Hvězdy německé literatury, výročí Franze Kafky, ale i John Boyne nebo Narine Abgarjan
„Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“ Tento citát Franze Kafky je mottem letošního Mezinárodního knižního veletrh a literárního festivalu Svět knihy, který se koná od čtvrtka 23. do neděle 26. května na pražském Výstavišti.
Čestným hostem 29. ročníku je projekt Das Buch, který představuje českému čtenáři německojazyčnou literaturu. Z Berlína, Vídně či Curychu přijede 20 výjimečných hostů: držitel Německé knižní ceny Tonio Schachinger, mistryně melancholické introspekce Judith Hermann, hledač silných příběhů Bernhard Schlink či nejvýraznější švýcarský autora současnosti Peter Stamm. A vzhledem k nadcházejícímu červnovému 100. výročí úmrtí pražského rodáka Franze Kafky dorazí i autor jeho monumentálního životopisu Reiner Stach či rakouský kreslíř Nicolas Mahler, který Kafkovu biografii převedl do komiksové podoby.
Vltava na Světě knihy
· pátek 24. 5. 16.00 Zuzana Říhová a její rukopis Kafkovské léto
· pátek 24. 5. 20.00 Milan Cais a Clarinet Factory v Sedmém nebi
· sobota 25. 5. 13.00 podcast Mizení s Davidem Prachařem
· sobota 25. 5. 15.00 podcast Doba složitá (premiéra)
Hosté ze 40 zemí a regionů
K veletrhu vyjde 13 knih do češtiny čerstvě přeložených z němčiny, ale festival navštíví autoři ze všech koutů světa; například irský romanopisec John Boyne (známý mimo jiné svou knihou Chlapec v pruhovaném pyžamu), jedna z nejuznávanějších současných ruských spisovatelek Ljudmila Ulická, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová (Tři jablka spadlá z nebe), autor dvojí identity Alexis Nolent neboli Matz či švédská autorská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, známí pod společným pseudonymem Lars Kepler, nebo turecká spisovatelka, obhájkyně lidských práv a svobody slova Elif Şhafaková.
Související
-
Jak utéct ze Severní Koreje napodruhé? Vyprávění uprchlice ze Severu zaznamenala spisovatelka z Jihu
Ve dne nás slyší ptáci a v noci myši ‒ říkají Severokorejci. O tom, jak se i napodruhé dostat ze země, kde „stěny mají uši“ ale obyčejná žena „nemá hlas“.
-
Další vavříny do sbírky. Román Rozložíš paměť získal také Cenu Jiřího Ortena 2024
Cenu Jiřího Ortena, která se udílí mladému autorovi či autorce prózy nebo poezie, obdržel v rámci 37. ročníku klání Marek Torčík za román Rozložíš paměť.
-
Magnesia Litera 2024. Ceny si odnesli favoriti sázek na Knihu roku Machoninová, Torčík a Matějčková
Knihou roku se stala próza Hella Aleny Machoninové utvářející životní příběh české židovky Heleny Frischerové z fragmentů, vzpomínek i z jiných knih.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.