Určitý typ sobectví je nutný. Není to pop, nechceme odpovídat na poptávky, ale vyprávět náš příběh, říkají David Böhm a Jiří Franta
Společně vystavují, píší a ilustrují knihy, vytvářejí nástěnné malby i prostorové instalace. Posledním projektem Davida Böhma a Jiřího Franty je výstava Fabulant, která je čerstvě k vidění v pražském Domě fotografie.
Autorskou dvojicí se stali v roce 2006. Mají za sebou řadu společných výstav, performancí, prostorových instalací, nástěnných maleb a knih. Jak aktuální výstava zapadá do jejich takřka dvacetileté spolupráce? „Seznámili jsme se ve škole. Jsme spolužáci z AVU a vymysleli jsme spolu jednu výstavu. A ta nás tak bavila, že jsme pak měli potřebu dělat další věci a zpětně jsme zjistili, že nás už zvou jenom jako dvojici,“ říkají a dodávají: „Dobrodružství spolupráce a neustálého vrstvení, překlapování a vymýšlení nás samozřejmě zajímá. Někdy to má víc podobu knížky, ale nejčastěji to jsou právě výstavy nebo věci spojené s kresbou. A když jsme viděli tento prostor, tak na základě půdorysu této galerie se začalo odvíjet uvažování o této konkrétní věci.“
Jako když vám dva lidi vypráví stejný film.
K čemu je půdorys galerie inspiroval? „Půdorys té galerie je takový, že se jedná o dvě patra, která jsou téměř stejná. A my jsme se rozhodli udělat všechny obrazy dvakrát. (…) Měli jsme ten luxus, že jsme mohli rovnou dělat dvě verze. A není jedná správná. Jsou to taková dvojčata, někdy víc jednovaječná, dvojvaječná. A polovinu výstavy jsme nainstalovali nahoru a druhou dolů. Takže když tam přijde divák, tak může mít podobný pocit, jako když mu dva lidi vypráví stejný film,“ líčí David Böhm a Jiří Franta.
Může výstava působit lehce schizofreně, když se některé motivy v obou patrech galerie opakují? Jak konkrétně práce na nich probíhala? Co je inspirovalo na dětských encyklopediích? A jak celkově přistupují k tvorbě pro děti? Poslechněte si celý rozhovor s Davidem Böhmem a Jiřím Frantou.
David Böhm – Jiří Franta Fabulant Dům fotografie 18. 6. 2024 – 29. 9. 2024
Kurátorka: Denisa Václavová, spolupráce Karla Hlaváčková
Související
-
Zlatá stuha 2024. Hojnost autorských titulů i ocenění pro platformu, kde literaturu hodnotí děti
Z loňských knih určených pro děti a mládež se ve 32. ročníku ceny Zlatá stuha do výběru těch nejlepších dostala osvědčená jména jako Jana Šrámková nebo David Böhm.
-
Vítězné tažení Srdcovky. Ceny Muriel ukazují, že osobní příběh a přístup kralují i v komiksu
Ceny Muriel za nejlepší scénář, nejlepší komiksovou knihu i cenu České akademie komiksu za rok 2023 vysbíral autobiografický komiks Štěpánky Jislové Srdcovka.
-
Při práci ve dvojici je nejdůležitější humor, říkají výtvarníci David Böhm a Jiří Franta
Jedenáct uměleckých tandemů se představuje na výstavě Dvě hlavy, čtyři ruce v nové kulturní zóně 8smička v Humpolci. Vernisáž proběhne ve středu 12. září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.