Určitý typ sobectví je nutný. Není to pop, nechceme odpovídat na poptávky, ale vyprávět náš příběh, říkají David Böhm a Jiří Franta

21. červen 2024

Společně vystavují, píší a ilustrují knihy, vytvářejí nástěnné malby i prostorové instalace. Posledním projektem Davida Böhma a Jiřího Franty je výstava Fabulant, která je čerstvě k vidění v pražském Domě fotografie.

David Böhm a Jiří Franta

Autorskou dvojicí se stali v roce 2006. Mají za sebou řadu společných výstav, performancí, prostorových instalací, nástěnných maleb a knih. Jak aktuální výstava zapadá do jejich takřka dvacetileté spolupráce? „Seznámili jsme se ve škole. Jsme spolužáci z AVU a vymysleli jsme spolu jednu výstavu. A ta nás tak bavila, že jsme pak měli potřebu dělat další věci a zpětně jsme zjistili, že nás už zvou jenom jako dvojici,“ říkají a dodávají: „Dobrodružství spolupráce a neustálého vrstvení, překlapování a vymýšlení nás samozřejmě zajímá. Někdy to má víc podobu knížky, ale nejčastěji to jsou právě výstavy nebo věci spojené s kresbou. A když jsme viděli tento prostor, tak na základě půdorysu této galerie se začalo odvíjet uvažování o této konkrétní věci.“

Jako když vám dva lidi vypráví stejný film.

David Böhm a Jiří Franta s obrazy k výstavě Fabulant

K čemu je půdorys galerie inspiroval? Půdorys té galerie je takový, že se jedná o dvě patra, která jsou téměř stejná. A my jsme se rozhodli udělat všechny obrazy dvakrát. (…) Měli jsme ten luxus, že jsme mohli rovnou dělat dvě verze. A není jedná správná. Jsou to taková dvojčata, někdy víc jednovaječná, dvojvaječná. A polovinu výstavy jsme nainstalovali nahoru a druhou dolů. Takže když tam přijde divák, tak může mít podobný pocit, jako když mu dva lidi vypráví stejný film,“ líčí David Böhm a Jiří Franta.

Může výstava působit lehce schizofreně, když se některé motivy v obou patrech galerie opakují? Jak konkrétně práce na nich probíhala? Co je inspirovalo na dětských encyklopediích? A jak celkově přistupují k tvorbě pro děti? Poslechněte si celý rozhovor s Davidem Böhmem a Jiřím Frantou. 

David Böhm – Jiří Franta Fabulant Dům fotografie 18. 6. 2024 – 29. 9. 2024
Kurátorka: Denisa Václavová, spolupráce Karla Hlaváčková

autor: nav

Související