Kostely mám už pod kůží, říká výtvarník Patrik Hábl

18. červen 2024

Tvorba výtvarníka Patrika Hábla osciluje na pomezí experimentální malby a grafiky a je jakýmsi odrazem jeho vnitřního světa, který promítá do podoby abstraktních krajin. Pro jeho rukopis je typická práce s barvou, kterou na plátna nanáší, vymývá, otiskuje, lije, nechává stékat nebo zamrzat. S jeho díly se aktuálně můžete seznámit v Severočeské galerii v Litoměřicích a ve svitavské galerii, kde vystavuje společně se svou ženou, architektkou a básnířkou Annou Beatou Háblovou.

Pro Severočeskou galerii v Litoměřicích připravil Patrik Hábl rozsáhlou prezentaci v bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panny Marie. Znovu tak vstoupil na sakrální, byť odsvěcenou půdu. Co ho na vstupech do kostelů či jiných posvátných míst tak láká? „Kostely mám zažité už pod kůží už velmi dlouho. Celé to začalo asi v roce 2013 a je to pro mě vždycky obrovská výzva. Tehdy jsem poprvé vstoupil do kostela Nejsvětějšího Salvátora ve farnosti Tomáše Halíka tady v Praze a rozklepala se mi kolena. Teď po těch deseti jedenácti letech je ten kostel ještě větší, neslouží k liturgii, je odsvěcený, používá ho Severočeská galerie výtvarného umění. Ale stále tam jsou ty zdobné štukolustra, malované klenby, výška dvacet metrů, délka padesát metrů… Ten prostor je mimořádně zajímavý, ale jsou tam cítit ty rány, ty jizvy času. A já jsem se snažil ty rány a jizvy nějakým způsobem zahojit. Vstoupit do toho, rozpustit se tam a splynout s tím úžasným barokem,“ líčí Patrik Hábl. 

Vstoupit do toho, rozpustit se tam a splynout s tím úžasným barokem.

Patrik Hábl: Depositum

Poslechněte si celý rozhovor s Patrikem Háblem, ve kterém kromě litoměřické výstavy představuje také výstavu Hory a místa, na které vystavuje společně se svojí ženou, architektkou a básnířkou Annou Beatou Háblovou. V rozhovoru zmiňuje také retrospektivní výstavu svého bratra Reného Hábla, která právě probíhá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. René Hábl patřil k nejvýraznějším malířským osobnostem spojeným se Zlínským okruhem a zmiňovaná výstava je první ucelenou prezentací jeho tvorby. 

Patrik Hábl Depositum, pohled do instalace v kostele Zvěstování Panny Marie, Jezuitská ul., Litoměřice
autor: nav
Spustit audio

Související