Doba složitá. Poslouchejte filozofické debaty o dnešním světě s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem

Doba složitá: Zbyla nám ještě nějaká tvořivost?

Jakou roli může hrát umění v době krizí? Poslední epizoda podcastu Doba složitá se zamýšlí nad svobodou, angažovaností a hranicemi umění. Poslechněte si debatu, kterou vede Anna Beata Háblová s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem. Natáčelo se formou veřejné diskuse v Dominikánské 8 v Praze.

Moderátorka: Anna Beata Háblová
Debatující: Alice Koubová, Tomáš Koblížek
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Dramaturgyně: Teresie Bečková
Odborný konzultant: Jakub Jirsa
Mistři zvuku: Jiří Benák, Jiří Flossmann
Hudba: Jaroslav Pokorný
Fotografie: Michaela Karásek Čejková
Premiéra: 23. 4. 2024

„Umění samo navozuje určitou krizi. Je nositelem jakéhosi zmatení. Jeho síla spočívá v tom, že je to ne-síla. Spíš než něco, co nás okamžitě vybudí ke konkrétním krokům a řešení nějakých úkolů, je to schopnost zvládnout to, že je svět neurčitější, než bychom si bývali rádi mysleli. Zároveň však umění nepřináší jen uvržení do zmatku, ale možná i autorovu cestu rekonfigurace reality. Odhalení její nové struktury,“ říká filozofka Alice Koubová.

Natáčení dílu podcastové série Doba složitá: Síla umění v krizi, Anna Beata Háblová, Alice Koubová, Tomáš Koblížek

„V umění je dnes často zachycované téma klimatické krize. To, čeho zde může umění dosáhnout, je, že o tomto tématu už nebudete jen vědět, ale nějakým způsobem vám vstoupí do života. Třeba i v tom smyslu, že jste dané téma dosud podceňovali, ale teď se vás začne týkat, zaujmete vůči němu určitý postoj, začnete se více ptát, pátrat,“ říká filozof Tomáš Koblížek. Poslechněte si debatu o potenciálu umění v dnešním světě.

První epizoda má premiéru v úterý 23. 4. 2024, další následují vždy po týdnu. Od 27. 4. do 15. 6. 2024 můžete „Dobu složitou“ naladit i ve vysílání Vltavy, vždy v sobotu od 17:00. Podcast najdete na webu Vltavy, na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.