Další vavříny do sbírky. Román Rozložíš paměť získal také Cenu Jiřího Ortena 2024
Cenu Jiřího Ortena, která se udílí mladému autorovi či autorce prózy nebo poezie napsané v českém jazyce, obdržel v rámci 37. ročníku klání Marek Torčík za svůj román Rozložíš paměť. Ten již letos dostal také Magnesii Literu v kategorii prózy.
Na Cenu Jiřího Ortena pro autory do 30 let byly letos nominovány básnické sbírky Flavedo Vasiliose Chaleplise a Dům U Orobinců Ondřeje Krystyníka i román Rozložíš paměť Marka Torčíka. Poslední jmenovaná kniha, kterou porota vybrala z 29 přihlášených titulů, si připsala na konto další ocenění, když v 37. ročníku zvítězila.
Čtěte také
„Román Rozložíš paměť je v kontextu mladé literární produkce knihou, která se vymyká: bez ohledu na její mediální ohlas a úspěch ve světě literárních cen a anket můžeme prohlásit, že jde o dílo vyzrálé, literárně přesvědčivé, originální i společensky naléhavé. Je to text, který dokáže spojit osobní a niterné se společensky přesahujícím, román, který je křehce citlivý i naléhavě kritický, řemeslně zvládnutý i literárně osobitý,“ je uvedeno v laudatiu poroty. Tu v 37. ročníku tvořili spisovatel, kulturní organizátor a překladatel Ondřej Buddeus, básník a novinář Karel Škrabal, redaktor a básník Jonáš Hájek, básník a literární teoretik Libor Staněk i literární historička a kritička Alena Šidáková Fialová, jež byla předsedkyní poroty. Ta k rozhodování dodala: „Cena Jiřího Ortena je specifická tím, že se v ní hodnotí próza a poezie dohromady, takže se tu setkávají až nesouměřitelné knihy. Zatímco u prózy se obvykle shodneme, u poezie to bývá rozmanitější. Já jsem ale za sebe řekla rovnou, že mi Torčíkova kniha přijde výborná a že pro ni budu hlasovat bez ohledu na její další mediální odezvu.“
Kromě zmíněných nominací zaujaly porotu svými kvalitami další čtyři knihy, která jsou zařazeny na tzv. longlist a porotci je označili svým doporučením. Jedná se o knihu Hany Ditrichové s názvem Pokojně (Pikador Books), Na cestu zpět si zapínám skryté titulky (Adolescent) Eleny Pecenové, sbírku Marie Jehličkové Hořím v kameni (Větrné mlýny) a knihu Marto Kelbl Ani holka, ani kluk (Paseka).
V příspěvku zazněla také ukázka z vltavské Četby s hvězdičkou z vítězného románu Rozložíš paměť.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.