Nenechme se manipulovat obrazy a buďme kritičtí, vybízí kniha V zajetí obrazů. Demaskuje vizuální komunikaci dneška

9. září 2024

Jak na nás působí obrazy, s nimiž se dennodenně setkáváme na internetu, sociálních sítích, v nejrůznějších médiích i ve veřejném prostoru? Jak nám zprostředkovávají skutečnost a průběh událostí, jakou je třeba válka na Ukrajině? Do jaké míry se v obrazech schovávají politické zájmy jednotlivců či skupin nebo přímo manipulace? A jak k obrazům přistupujeme my? Umíme je kriticky číst?

I na tyto otázky najdete odpověď v knize V zajetí obrazů. Vizuální politika 21. století, kterou vydalo pražské nakladatelství Akropolis.

Její autorka, socioložka vizuální kultury a pedagožka Andrea Průchová Hrůzová v ní problematiku současné vizuální komunikace sleduje na pěti hlavních tématech. V úvodní kapitole otevírá téma vizuálního aktivismu a sleduje, jak prostřednictvím obrazů komunikují skupiny, které ve veřejném prostoru nejsou a nemají být vidět.

Čtěte také

„Zajímalo mě, jak tyto skupiny mohou využít různé kanály, kterými mohou intervenovat do veřejného nebo online prostoru. Aby se sebe-prezentovali a vytvářeli to, čemu říkáme kontra-hegemonická vizualita. To, co jde proti mainstreamu. Proti těm, kteří nám vytvářejí jasný světonázor a říkají nám – toto jsou důležitá témata, tyto lidi tady chceme, tak vypadají dobří občané a těmto se život nepovedl. Ti pro nás nejsou důležití, to je spodina společnosti,“ vysvětluje Hrůzová a dodává, že jí šlo mimo jiné o to ukázat, že ne všichni jsme si ve společnosti rovni. A že média často někomu dopřávají více pozornosti, zatímco jiné zneviditelňují.

Z knihy Andrey Průchové Hrůzové V zajetí obrazů | Amatérská koláž ze dne 1. 12. 2019 (412 sdílení a 844 lajků ke konci roku 2023) ze sociální sítě Twitter/X

V dalších kapitolách pak na vybraném vizuálním materiálu zkoumá, jak nám obrazy na nejrůznějších platformách a v různých médiích zprostředkovávají další podstatná témata současnosti – vedle války na Ukrajině třeba migraci nebo probíhající procesy globálních klimatických změn.

Všechny kapitoly s autorkou v rozhovorech postupně otevřela Markéta Kaňková, jednotlivé díly si můžete poslechnout v záznamu.

Spustit audio

Související