Lucia Moholy byla inovátorka, která chápala fotografii jako kulturní a informační médium, říká kurátor Jan Tichý
Více než šest set fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek pražské rodačky Lucie Moholy, která svůj život spojila s vlivnou školou Bauhaus, představuje výstava Exposures v pražské Kunsthalle. Vůbec poprvé máme možnost poznat autorčiny ikonické fotografie představitelů Bauhausu a seznámit se s její prací informační vědkyně v Turecku nebo působením v centru curyšské umělecké scény.
Související
-
Bauhausský hvizd. Dokument o průkopnici sociální fotografie Ireně Blühové
Od přírodních témat postupně přecházela k dokumentárním snímkům nejzaostalejších oblastí Slovenska a k zaměření na sociální reportážní fotografii.
-
Zdeněk Lukeš: Pestré osudy českých žáků slavného Bauhausu
Slovutná škola Bauhaus byla v roce 1919 založena v durynském Výmaru.
-
Ženy snižují prestiž? Jak Bauhaus dodržoval svůj manifest o rovných příležitostech
Letos slavíme stoleté výročí založení Bauhausu – architektonické školy, která se hlásila k ideálům pokroku a emancipace. Jak moc se tyto ideály projevily na postavení žen?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.