Nejpopulárnější designérka roku 2020? Práce Sabine Marcelis rezonuje po celém světě
Již několik let dominuje mladé nastupující generaci evropských designérů dynamická tvorba Sabine Marcelis z Rotterdamu. Její práce získala obrovskou popularitu a se svým emocionálním minimalismem se stala novou hvězdou současného světového designu. Obzvláště tento rok byl pro ní skvělý.
V Nizozemsku žijící designérka Sabine Marcelis vyrostla na Novém Zélandu. Ještě před tím než začala studovat design na prestižní Design Academy v Eindhovenu, měla ambice stát se profesionální snowboardistkou. Nakonec však zvítězilo umění. Dnes provozuje své studio v Rotterdamu a její tvorba osciluje mezi užitým a volným výtvarným uměním. Patří k mladé generaci mezinárodně úspěšných holandských tvůrců, kteří využili slávy holandského designu ve světě i výsadního postavení zmíněné akademie. Marcelis dnes pravidelně vystavuje v zahraničí a spolupracuje s renomovanými galeriemi a výrobci.
Práce Sabine rezonuje i mimo odbornou komunitu. Se svými více jak 100 000 fanoušky na svém instagramovém účtu patří mezi nejpopulárnější osobnosti současné scény. Soustavně se ve své práci zabývá působením a šířením světla ve spojení s ostatními materiály. Na začátku své kariéry se proslavila souborem senzuálních svítidel Voie, ve kterých vsazuje neonové trubice do bloků různě barevných transparentních pryskyřic. Kruhové neonové trubice protínají pryskyřici, která různými způsoby filtruje zdroj světla a rozkládá ho v poetickém barevném oparu. Jejich estetika předurčila další vývoj tvorby mladé holandské designéry. Barevné gradienty, poloprůsvitné povrchy a světelné efekty dnes patří k hlavním motivům interiérových trendů. Kromě své spolupráce s galeriemi se letos Marcelis věnovala také interiérovému designu a instalacím. Její žlutá pryskyřicová koupelna se stala hitem sociálních sítí, stejně tak jako fotografie jejího minimalistického loftu.
Zároveň měla Marcelis jedinečnou šanci vzdát poctu jedné z největších osobností historie moderní architektury. Na začátku roku byla totiž oslovena vedením barcelonského pavilonu od architekta Ludwiga Miese Van Der Roheho, aby na krátký čas kreativně pojala jeho prostory. V rámci instalace No Fear of Glass vystavila ve spolupráci s galerií Side v prostorách této ikonické modernistické stavby několik abstraktních sochařských objektů z ohýbaného skla, travertinu a chromu a současným způsobem tak dotvořila Miesův minimalismus, který zároveň rozbila výraznou současnou barevností.
Společně s dalšími projekty pro renomované značky jako jsou Established & Sons, Bloc Studios nebo galerie Victor Hunt, je Sabine Marcelis na vrcholu své kariéry. A k tomu všemu letos porodila svého prvního potomka.
Související
-
Král britského vkusu 20. století. Ikonický obchod Sira Terence Conrana se zavírá
Po smrti kultovního designéra Sira Terence Conrana oznámila značka Habitat, že zavírá svůj obchod v Londýně. Končí tak jedna kapitola historie britského designu?
-
Kůže jako mistrovské dílo. Italská značka Berluti nově oděla ikonické designové produkty
V nové kolekci kožených doplňků naservírovala značka Berluti eklektický mix modernistického a současného designu, který rozzářila v pestrých barvách kůže.
-
Japonské tradice ve třetím tisíciletí. Vznikla nezvyklá kolekce keramických objektů
Designéři Max Lamb a Kwangho Lee na tokijském festivalu DESIGNART Tokyo představili kolekci experimentálních objektů pro značku Tajimi Custom Tiles.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.