"Naplivu na vaše hroby"

22. listopad 2005

Boris Vian patří ke klasikům francouzské, ba dá se říci světové literatury. Za jeho života tomu tak ale nebylo. Uznání se nedostalo ani jednomu z jeho pěti románů, které napsal pod svým jménem. Zato příběhy, které vznikly pod pseudonymem Vernon Sullivan, byly úspěšné, dokonce skandální.

Za první z nich, Naplivu na vaše hroby, byl dokonce soudně stíhán jako pornografický autor ohrožující mravní výchovu mládeže. Po jeho smrti (zemřel v roce 1959 v devětatřiceti letech) se začala situace obracet a knihy podepsané Borisem Vianem se staly až kultovní literaturou hlavně mladých čtenářů. Platí to především o jeho druhém románu Pěna dní.

Boris Vian

Vian trpěl vrozenou srdeční vadou a tušil, že se nedožije vysokého věku. Snad proto žil hekticky, snažil se toho stihnout co nejvíc. Byl vynikajícím jazzovým trumpetistou a odborníkem na americký jazz, šansoniérem, napsal mnoho divadelních her, spolupracoval s řadou deníků a kulturních revue, působil jako dramaturg u gramofonové firmy Philips. Veřejnost ho ale chápala hlavně jako bouřliváka a recesistu. Tím vším samozřejmě byl, ale přitom těžce nesl, že nebyl uznáván jako spisovatel.

Celý život ho pronásledovalo jeho druhé já - Vernon Sullivan - a to doslova až do smrti: zemřel při předpremiéře filmu Naplivu na vaše hroby.

autor: (lm)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.