Jarmila Glazarová: Vlčí jáma. Taťjana Medvecká jako mladičká schovanka v bezvýchodném milostném trojúhelníku

14. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Taťjana Medvecká (2010)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Osmnáctiletá Jana přichází po první světové válce jako sirotek do rodiny své tety Kláry Rýdlové a jejího muže, zvěrolékaře Roberta Rýdla. Po nedostatku a strádání, které zažila během války, se dívce zdá, že v domě příbuzných najde nový domov, všechno se ale vyvíjí jinak... Hru podle psychologického románu Jarmily Glazarové uvádíme v obnovené premiéře po více než 30 letech. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Dramatizace a dramaturgie: Helena Poláchová
Hudba: Milan Baginský
Improvizace na harmonium: Vlastimil Hanuš
Osoby a obsazení: Dr.Robert Rýdl (František Vicena), Klára, jeho žena (Vlasta Vlasáková), Jana, jejich schovanka (Taťjana Medvecká), Petronila, služebná (Marie Glázrová), Martina, služebná (Marie Vášová), Doktor (Vladimír Brabec), Karolínka (Libuše Havelková), Truda (Sylva Turbová), Paní Schillingerová (Květa Houdlová), Panička (Františka Horáková), Notář (Jan Vávra), Strýc (Arnošt Faltýnek), Zemský president Volman (Miloš Nedbal), Dr. Valenta (Raoul Schránil) a další
Režie: Josef Hajdučík
Natočeno: v roce 1976

Jana záhy zjišťuje, jak patologické je soužití stárnoucí ženy a jejího o 16 let mladšího manžela, kterého Klára zahrnuje žárlivou, majetnickou láskou. Když se otčím do mladé schovanky zamiluje, Jana jeho city opětuje. Vznikne bezvýchodný milostný trojúhelník, ze kterého dívku osvobodí až nemoc a smrt.

Vlčí jáma, v pořadí druhý román Jarmily Glazarové (1901–1977) se odehrává ve Slezsku, které autorka poznala nejprve jako studentka internátní školy, později jako žena venkovského lékaře. Sugestivně v něm vykreslila poměry provinčního maloměsta, které přispívají k dusivé atmosféře v domácnosti tety Kláry, považující se za místní honoraci. Inspiraci čerpala Glazarová z pobytu ve slezských Klimkovicích, kam přišla spolu se svou mladší sestrou po smrti rodičů v roce 1917. Později tu žila se svým manželem, lékařem Josefem Podivínským, kterého často doprovázela při obchůzkách pacientů, také tyto zážitky později zužitkovala při psaní Vlčí jámy, která vyšla v roce 1938.

V roce 1957 vznikl podle románu film režiséra Jiřího Weisse v hlavních rolích s Jiřinou Šejbalovou Janou Brejchovou a Miroslavem Doležalem.

Rozhlasová dramatizace byla natočena o dvacet let později v roce 1976, k 75. narozeninám autorky. Inscenaci režíroval Josef Hajdučík, který do hlavních rolí obsadil Vlastu Vlasákovou (Klára), Taťjanu Medveckou (Jana) a Františka Vicenu (Robert). Vedle ústřední trojice podávají výborné výkony i herci ve vedlejších rolích, například Marie Vášová (služebná Martina), Marie Glázrová (služebná Petronila), Vladimír Brabec (doktor), Libuše Havelková (Karolínka).

Spustit audio