Nádherný kus hudby, který se objevuje jen zřídka, dokonce i u Dvořáka. Hostem je dvořákovský badatel a muzikolog David Beveridge

25. červen 2021

Výše uvedenou větou reagoval britský tisk na premiéru Mše D dur Antonína Dvořáka v roce 1894. Dílo vzniklo pro Dvořákova přítele a mecenáše, architekta Josefa Hlávku, který si u svého zámku v Lužanech nechal postavit kapli. A nové Dvořákovo dílo mělo poprvé zaznít při jejím vysvěcení. Dílo zazní v orchestrální verzi na snímku dirigenta Václava Smetáčka z roku 1971. Hostem pořadu bude dvořákovský badatel, muzikolog David Beveridge. 

Čtěte také

Poslechněte si rozhovor s Dr. Davidem Beveridgem, který se vztahům Antonína Dvořáka a Josefa Hlávky v minulosti věnoval a vydal publikaci, mapující vztahy obou rodin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.