Na sever! – s Janem Burianem za hudbou Faerských ostrovů

28. květen 2012

Po celý letošní Severský rok putujeme s Janem Burianem za básníky, muzikanty a vypravěči do zemí Skandinávie. Tentokrát nám přiblíží v pěti krátkých zastaveních hudbu Faerských ostrovů.

Faerské ostrovy leží v severním Atlantiku, v prostoru mezi Islandem, Norskem a Skotskem. Zastavují tam lodě plující na Island, mluví se tam jazykem, který se podobá každému z jednotlivých skandinávských jazyků a přitom je svůj. Žije zde asi 50 000 obyvatel. Nejznámější kulturní osobností Faerských ostrovů je bezesporu spisovatel William Heinessen, jehož román Černý kotel je možno si přečíst i v češtině.

Kromě literatury se na Faerských ostrovech daří hudbě. V Důvěrných sděleních nás Jan Burian seznámí s řadou faerských hudebníků a vůbec s vývojem hudby, která až do nedávna byla na ostrovech pouze vokální. Až v posledních dvaceti letech zde začali tvořit hudebníci vzdělaní na pevninských hudebních akademiích originální, multižánrovou hudbu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.