Na sever! – Jan Burian o finském akordeonistovi Kimmo Pohjonenovi

5. listopad 2012

Po celý letošní Severský rok putujeme s Janem Burianem za básníky, muzikanty a vypravěči do zemí Skandinávie. Tentokrát představí se bude věnovat osobnosti a tvorbě finského akordeonisty Kimmo Pohjonena.

Kimmo Pohjonen je fenomenální finský akordeonista. U nás ho známe například z koncertu s Kronos kvartetem na festivalu Colours of Ostrava. Jeho kamarádi jsou jednak nejrůznější klasičtí i alternativní hudebníci, jednak lidé z úplně jiných sfér, například motorkáři. Pohjonen provozuje i takzvaný "akordeonový wrestilng", který lze najít na internetu a kdy kolem něj, hrajícího na harmoniku, lítají zápasníci vzduchem a on jim k tomu improvizuje: prý to je finská národní tradice.

První díl cyklu je věnován sboru řvoucích finských mužů, kteří prostě všechny skladby křičí. Je to velice komické, ale není to jenom legrace, je to i hudba.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.