Na sever! s Janem Burianem tentokrát o dobývání Islandu

13. květen 2012

Po celý Severský rok, každý všední den zve písničkář Jan Burian posluchače Vltavy za skandinávskými hudebníky, básníky a spisovateli. V tomto týdnu bude vyprávět o českých "dobyvatelích" Islandu.

Svědectví českých autorů, kteří se dostali na Island ve 20. století, se už méně než starší zprávy zabývají mytologií a podivnostmi a více se snaží této zemi porozumět. Informačně cenné a literárně kvalitní jsou Islandské dopisy diplomata, poúnorového emigranta a spisovatele Zdeňka Němečka. Přírodovědec Emil Hadač nás vede Islandem s geologickou výpravou. Čeští stavbaři budovali na Islandu silniční tunel v neuvěřitelně tvrdých podmínkách.

Posluchači Vltavy si vzpomenou, že na Islandu působil český dirigent Václav Smetáček, který zde – rovněž v nesnadných podmínkách – uvedl Smetanovou Prodanou nevěstu v islandštině. Na závěr týdne Jan Burian otevře poetickou zprávu o putování po Islandu, kterou napsala jeho matka, herečka Zuzana Kočová, která se na ostrov vydala ve svých 60 letech, kdy přišla o možnost pracovat v divadle. Ti všichni svým způsoben Islandu dobyli.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.