Na sever! s Janem Burianem tentokrát o dobývání Islandu

13. květen 2012

Po celý Severský rok, každý všední den zve písničkář Jan Burian posluchače Vltavy za skandinávskými hudebníky, básníky a spisovateli. V tomto týdnu bude vyprávět o českých "dobyvatelích" Islandu.

Svědectví českých autorů, kteří se dostali na Island ve 20. století, se už méně než starší zprávy zabývají mytologií a podivnostmi a více se snaží této zemi porozumět. Informačně cenné a literárně kvalitní jsou Islandské dopisy diplomata, poúnorového emigranta a spisovatele Zdeňka Němečka. Přírodovědec Emil Hadač nás vede Islandem s geologickou výpravou. Čeští stavbaři budovali na Islandu silniční tunel v neuvěřitelně tvrdých podmínkách.

Posluchači Vltavy si vzpomenou, že na Islandu působil český dirigent Václav Smetáček, který zde – rovněž v nesnadných podmínkách – uvedl Smetanovou Prodanou nevěstu v islandštině. Na závěr týdne Jan Burian otevře poetickou zprávu o putování po Islandu, kterou napsala jeho matka, herečka Zuzana Kočová, která se na ostrov vydala ve svých 60 letech, kdy přišla o možnost pracovat v divadle. Ti všichni svým způsoben Islandu dobyli.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.