Na cestě za snem. Próza Ovčácká chajda od Tima Wintona nabízí působivé drama z australské buše

16. únor 2022

Oceňovaný australský spisovatel Tim Winton se českým čtenářům poprvé představil v roce 2005 románem Tep prachu – v originále Dirt Music –, který mu vynesl jednu ze dvou nominací na Bookerovu cenu a v roce 2019 se dočkal filmové adaptace. V překladu Martina Svobody knihu tenkrát vydalo nakladatelství Volvox Globator, kde nedávno vyšla i autorova próza Ovčácká chajda z roku 2018, do češtiny přeložená Romanem Tadičem.

Přebal knihy Tima Wintona: Ovčácká chajda

Příběh mladého Australana Jaxieho Clacktona a jeho útěku do divočiny je suverénně napsaným komorním dramatem, které si vystačí s dvojicí ústředních postav a v němž stejně jako v dalších dílech Tima Wintona hraje klíčovou roli australská krajina. Mladíkovo autentické, drsné, a přitom lyrické vyprávění se vyznačuje notně syrovým jazykem, v němž se odráží hrdinův původ i věk, a také občasným užíváním du-formy, jejímž prostřednictvím se autorovi daří vtahovat čtenáře ještě hlouběji do už tak poutavého a místy i velmi napínavého děje.

Mladík bez rodiny a pastýř bez stáda

Náctiletý protagonista má za sebou nelehké dětství s nemocnou matkou a násilnickým otcem, které se podepsalo na jeho nevalném studijním prospěchu a častých konfliktech s vrstevníky. O to více si hýčká křehkou a pečlivě utajovanou lásku, ve kterou přerostlo jeho přátelství se sestřenicí Lee a jejíž vyzrazení přineslo násilné odloučení mladých milenců. Právě vidina společného odchodu s milovanou dívkou někam, kde je nebude nikdo znát, je tím, co Jaxieho pohání vpřed, když se po náhlém úmrtí nenáviděného otce rozhodne opustit načas civilizaci a strávit nějakou dobu v západoaustralské buši, než se pokusí zrealizovat svůj riskantní plán. 

Ovčácká chajda přináší poutavý příběh, který má svou zápletkou i poetikou blízko kupříkladu k některým dílům Cormaca McCarthyho. Je to příběh plný násilí, vyprávěný barvitým, ale nevybíravým jazykem horkokrevného teenagera, a přitom objevující na nečekaných místech stopy lidskosti a opěvující tradiční hodnoty – sílu lásky, odvahu mládí či cenu přátelství. Tim Winton ve své westernově laděné próze zároveň skládá hold drsné kráse své domoviny, svérázné australské fauně a flóře, která dobrodružství Jaxieho Clacktona propůjčuje jistou malebnost i ráz exotična.

autor: Petr Nagy
Spustit audio

Související