Na cestě za snem. Próza Ovčácká chajda od Tima Wintona nabízí působivé drama z australské buše
Oceňovaný australský spisovatel Tim Winton se českým čtenářům poprvé představil v roce 2005 románem Tep prachu – v originále Dirt Music –, který mu vynesl jednu ze dvou nominací na Bookerovu cenu a v roce 2019 se dočkal filmové adaptace. V překladu Martina Svobody knihu tenkrát vydalo nakladatelství Volvox Globator, kde nedávno vyšla i autorova próza Ovčácká chajda z roku 2018, do češtiny přeložená Romanem Tadičem.
Příběh mladého Australana Jaxieho Clacktona a jeho útěku do divočiny je suverénně napsaným komorním dramatem, které si vystačí s dvojicí ústředních postav a v němž stejně jako v dalších dílech Tima Wintona hraje klíčovou roli australská krajina. Mladíkovo autentické, drsné, a přitom lyrické vyprávění se vyznačuje notně syrovým jazykem, v němž se odráží hrdinův původ i věk, a také občasným užíváním du-formy, jejímž prostřednictvím se autorovi daří vtahovat čtenáře ještě hlouběji do už tak poutavého a místy i velmi napínavého děje.
Mladík bez rodiny a pastýř bez stáda
Náctiletý protagonista má za sebou nelehké dětství s nemocnou matkou a násilnickým otcem, které se podepsalo na jeho nevalném studijním prospěchu a častých konfliktech s vrstevníky. O to více si hýčká křehkou a pečlivě utajovanou lásku, ve kterou přerostlo jeho přátelství se sestřenicí Lee a jejíž vyzrazení přineslo násilné odloučení mladých milenců. Právě vidina společného odchodu s milovanou dívkou někam, kde je nebude nikdo znát, je tím, co Jaxieho pohání vpřed, když se po náhlém úmrtí nenáviděného otce rozhodne opustit načas civilizaci a strávit nějakou dobu v západoaustralské buši, než se pokusí zrealizovat svůj riskantní plán.
Ovčácká chajda přináší poutavý příběh, který má svou zápletkou i poetikou blízko kupříkladu k některým dílům Cormaca McCarthyho. Je to příběh plný násilí, vyprávěný barvitým, ale nevybíravým jazykem horkokrevného teenagera, a přitom objevující na nečekaných místech stopy lidskosti a opěvující tradiční hodnoty – sílu lásky, odvahu mládí či cenu přátelství. Tim Winton ve své westernově laděné próze zároveň skládá hold drsné kráse své domoviny, svérázné australské fauně a flóře, která dobrodružství Jaxieho Clacktona propůjčuje jistou malebnost i ráz exotična.
Související
-
Antologie strašidelných příběhů, které se nepřímo podílely na zrodu Frankensteina či Drákuly
„Kniha, která zrodila Frankensteina“ – tímto podtitulem se honosí publikace nazvaná Fantasmagoriana, která vyšla v ostravském nakladatelství Protimluv.
-
Moci tak pokojně zemřít. Královna hor Daniela Wissera je nevšedním románem o eutanazii
Neobyčejným románem Královna hor, odvážným co do volby tématu i formy, se českým čtenářům poprvé představuje rakouský spisovatel a hudebník Daniel Wisser.
-
Boj se zlem člověka poznamená. Autorka románu Stopa blesku čerpá z mytologie kmene Navahů
Fantasy román americké spisovatelky Rebeccy Roanhorse s názvem Stopa blesku představuje velmi osobitý žánrový mix.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka