Boj se zlem člověka poznamená. Autorka románu Stopa blesku čerpá z mytologie kmene Navahů
Fantasy román americké spisovatelky Rebeccy Roanhorse s názvem Stopa blesku představuje velmi osobitý žánrový mix. Sama autorka je smíšeného původu – po otci Afroameričanka, indiánka po matce. Nakonec ji adoptovali bílí rodiče a později se provdala za příslušníka kmene Navahů. A právě navažská kultura se stala klíčovou složkou jejího oceňovaného románového debutu z roku 2018, který přeložil a ve svém nakladatelství Gnóm! nedávno vydal Jakub Němeček.
Děj třísetstránkové prózy se odehrává v postapokalyptickém světě blízké budoucnosti, na území někdejších Spojených států amerických, které po krvavých válkách o energie a následné potopě biblických rozměrů, nazývané Velká voda, opět připomínají Divoký západ. Rozpad starého světa paradoxně umožnil znovuzrození Navahů, kteří se na svém tradičním území na americkém Jihozápadě obklopili takřka neproniknutelnou Zdí a jejichž bohové a postavy z mýtů nyní opět kráčejí mezi svým lidem. Hlavní hrdinkou a vypravěčkou příběhu, vyznačujícího se pro daný žánr typickou přímočarostí a dynamikou, je mladá lovkyně netvorů Maggie. Osiřelé dívky vychovávané babičkou se později ujal legendární Zabiják netvorů, jedna z nesmrtelných bytostí sdílejících nyní svět s pětiprstými lidmi, který z dívky vychoval obávanou válečnici.
Je třeba mít stále na paměti, že se jedná o románový debut, a to debut poměrně ambiciózní a ve výsledku zdařilý – fantastický příběh opírající se o indiánské mýty, postapokalyptické kulisy, westernovou atmosféru a poměrně napínavý děj. A co víc, je to příběh zasazený do atraktivního fikčního světa, do kterého se mnozí čtenáři budou chtít a také mohou vrátit – máme totiž co do činění s prvním svazkem plánované čtyřdílné série nazvané Šestý svět, jehož pokračování Storm of Locusts (tedy Bouře kobylek) vyšlo v roce 2019.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.