Na cestách s Josefem Strakou
Rád cestuje do velkých evropských měst. Nezajímají ho ale památky a turisty obsypaná centra, dává přednost periferiím.
Hodiny se vydrží toulat okrajovými čtvrtěmi Berlína nebo Paříže, pozoruje život a když má chuť, usedne do kavárny, čte si a nasává atmosféru. Hostem úterní Čajovny 28. června bude cestovatel, básník ale i vystudovaný psycholog a v současnosti povoláním knihovník Josef Straka.
V roce 1995 vydal básnickou sbírku Proč v příloze časopisu Tvar v edici Tvary 4/1995. Knižně doposud vyšla jeho básnická sbírka a… jiné časy ( G Tisk, Liberec, 1994) a knihy existenciálně laděných básnických a prozaických textů Hotel Bristol ( Medard/Cherm, Praha, 2004), Město Mons ( Cherm, Praha, 2005) a Kostel v mlze (Cherm, Praha, 2008).
Léta byl redaktorem literární revue Weles, v současnosti přednáší psychologii a pracuje jako knihovník v Domě čtení Městské knihovny v Praze.
Josefa Straku do Čajovny pozvali a na jeho toulky i literární počiny se ho budou ptát Jaroslava Haladová a Jaroslav Rudiš. Zazní ukázky z textů v podání autora a v soutěži vás čekají tři výtisky sbírky Hotel Bristol, které věnovalo nakladatelství Cherm.
Nejposlouchanější
-
Benzína Dehtov. Ondřej Vetchý a Václav Neužil v Pýchově černé komedii o životě hrou a hře o život
-
Herbert George Wells: Válka světů. Průběh brutální invaze Marťanů na Zemi na konci 19. století
-
Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mír. Epochální dílo a společenská kritika z napoleonských válek
-
John Wyndham: Den trifidů. Co se stane, když většina lidí přijde o zrak? Čte Norbert Lichý
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.