Myslíte si, že vás evropská hudba už nemá čím překvapit?
Hudební dramaturg Petr Dorůžka zůstává ve svém speciálu na Starém kontinentě a objevuje pro vás jeho možná netušené žánrové bohatství a pestrost.
Fenomén world music si často spojujeme především s hudbou Afriky, asijských zemí i Latinské Ameriky. Ale i na našem mateřském kontinentě je stále co objevovat. Věděli jste například, že nejen na Balkáně, ale i ve Skandinávii se hraje romská hudba? A tušíte, kolik různorodých stylů nabízí Itálie?
Překvapivě pestrou hudební nabídku nabízí také sousední Rakousko. Nový domov tu našla řada talentovaných umělců z bývalé Jugoslávie, a k těm nejnadanějším patří hráčka na violu Jelena Popržan ze Srbska. Její skupinu Madame Baheux tvoří ženy, přičemž jen jediná z muzikantek je rodilá Rakušanka, ostatní pochází z Balkánu.
K umělcům, kteří obratně balancují na hranicích žánrů, patří také francouzská zpěvačka Camille, kdysi přirovnávaná k Laurie Anderson anebo Björk. Její skladby stojí na osobním pohledu i hříčkách se slovy, hlasem i elektronikou.
Na toulkách Evropou nevynecháme ani Prahu, kde na prknech divadla Archa natočil Berg Orchestra velmi pozoruhodné live album s britskou skupinou Tiger Lillies.
Související
-
Ostrovy jako hudební laboratoře. Na Jamajku, Haiti nebo Sardinii zve Petr Dorůžka
Na ostrovech se kvůli izolaci udrží hudební styly, které jinde vymizely, a díky námořním kontaktům s jinými kulturami tam vznikají jedinečné skladby a písně.
-
Hudba Jižní Ameriky: Brazílie versus španělsky mluvící země. Na souboj zve Petr Dorůžka
Země Jižní Ameriky lze snadno rozdělit do dvou skupin: ty kde se mluví španělsky, a Brazílii, kde se mluví portugalsky. Jak spolu tyto skupiny soupeří v hudební nabídce?
-
Afrika je hudební kolébka lidstva. Přesvědčte se o tom s Jiřím Moravčíkem
Vydejte se na poznávací cestu napříč africkým kontinentem od tradiční hudby po pop.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka