Muzeální, nebo autentická Má vlast? Vyšel záznam rozporuplně přijatého zahajovacího koncertu Pražského jara

11. listopad 2022

Nahrávka cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany „Má vlast“ v podání orchestru Collegium 1704 a dirigenta Václava Lukse. Jedná se o záznam z Pražského jara z roku 2021, který vzbudil vášnivé reakce. Hodnocení připravil Milan Bátor. 

Čtěte také

(…) Netvrdím, že tohle je jednoduše správná cesta. Nahrávka Václava Lukse ovšem je jednou z množiny možných, autentických a zcela legitimních interpretačních přístupů. Jestli někomu vyhovuje více, méně či vůbec, to už je věcí každého člověka. Určitě je však rozumné seznámit se s tím, jak to asi přibližně mohlo vypadat a znít během Smetanova dramatického života a doby.  (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.