Muž na pokraji vzplanutí pod černým deštníkem. Jiří Hájíček pokračuje se svými trojveršími ve stylu haiku

22. listopad 2022

Muž na pokraji vzplanutí a Muž pod černým deštníkem. To jsou dvě sbírky krátkých trojverší spisovatele Jiřího Hájíčka, který je jinak známý spíše svým romány Selský baroko či Rybí krev.  Jak na první sbírku navazuje ta následující a co oba titulní muže spojuje? 

Čtěte také

„Já jsem vždycky ten pozorovatel, který zapisuje vjemy, imprese, ale zároveň se spousta věcí děje přímo mně. Sám se považuju spíš za prozaika a českým básníkům se do řemesla nechci montovat. Pro mě je to radost a trénink. U haiku se dostáváte ke slovům podrobně až na úroveň jednotlivých slabik. Možná mě to tedy vede k určité úspornosti i v próze,“ říká Jiří Hájíček.

Kde nejčastěji píše, proč je jeho sbírka věnovaná Zuzaně Brabcové a jak důležité pro něj jsou japonské kořeny vybrané poetické formy? Poslechněte si celý rozhovor. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko