Mozaiky a plastiky z dob socialismu ustupují touze po modernizaci. Mizí do skladišť, nebo nenávratna

25. leden 2023

Saša Michailidis se ptá historičky architektury Veroniky Vicherkové a kurátorky, historičky architektury Šárky Svobodové. Plastika Jiřího Nováka nazvaná Vazby zmizela minulý týden z budovy ZŠ Filosofská v Praze 4, tedy v tomto případě jen dočasně. Vrátí se tam po dokončení zateplení školy. Některá jiná podobná díla z období před r. 1989 to štěstí nemají. Proč ubývá tohoto umění ve veřejném prostoru? Co s tím?

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.