Minuta ticha za Ukrajinu, cena diváků a rasové vtipkování. Oscara za nejlepší film si odnesl V rytmu srdce, nejlepším mezinárodním snímkem je Drive My Car

28. březen 2022

V Los Angeles se předávali Oscaři. Už po čtyřiadevadesáté. S největšími šancemi na prestižní sošky vstupovaly do klání snímky Síla psa režisérky Jane Campion (12 nominací) a Duna režiséra Denise Villeneuva (10 nominací). Žánrové rozpětí finálových titulů bylo obrovské – na nejlepší film bylo nominováno hned deset děl – od westernu přes drama, meziplanetární podobenství a mravoučnou komedii až po mysteriózní horor.

Už před ceremoniálem se na scéně objevilo téma Ukrajiny a ruské invaze. Slavný americký herec Sean Penn ve vysílání stanice CNN vyzval k bojkotu předávání Oscarů, pokud se potvrdí, že Americká akademie filmových věd a umění zakázala přímý virtuální vstup ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Ten nakonec na ceremoniálu nepromluvil, ukrajinská linka tu ale přesto byla znát. A hvězdy oscarový ceremoniál očividně nebojkotovaly.  

Čtěte také

K výsledkům. Jelikož překvapením byly již nominace, přesněji řečeno žánrové rozpětí snímků, konečné výsledky už tolik údivu přinést nemohly. Nejlepším filmem je V rytmu srdce (režisérky Siân Heder), režisérského Oscara si odnesla Jane Campion za film Síla psa. „Cena pro film V rytmu srdce není úplně fér. Přeci jenom jde o remake s téměř stejným příběhem, jaký má původní francouzský snímek Rodina Beliérových,“ soudí Tomáš Pilát. Kristina Roháčková nabízí jiný úhel pohledu: „Je to film, který zahřeje a rádi si ho pustíte třeba v pátek večer,“ brání americký titul. 

Podobně se publicisté rozcházejí v názorech na film Kennetha Branagha Belfast, za který režisér získal scenáristického Oscara. „Přeju mu ho. Belfast je osobní příběh, jenž ale nejde do zbytečného patosu nebo sentimentu,“ souhlasí s hlasováním amerických akademiků Pilát. „Mně osobně nevyhovuje styl Branaghova vyprávění,“ kontruje Roháčková. 

Kenneth Branagh s oceněním za nejlepší původní scénář k filmu Belfast

Na čem se ale oba shodli, je úroveň slavnostního ceremoniálu. „Rozbíhal se slibně, ale postupně byl čím dál tím víc zdlouhavý a upadl do patosu,“ hodnotí Tomáš Pilát. „Byl to chaos,“ doplňuje stroze Kristina Roháčková. A nemyslí tím jen facku, jež během večera v přímém přenosu padla, a o které se pochopitelně mluvilo ještě dlouho po skončení slavnostního večera.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...