Minuta ticha za Ukrajinu, cena diváků a rasové vtipkování. Oscara za nejlepší film si odnesl V rytmu srdce, nejlepším mezinárodním snímkem je Drive My Car
V Los Angeles se předávali Oscaři. Už po čtyřiadevadesáté. S největšími šancemi na prestižní sošky vstupovaly do klání snímky Síla psa režisérky Jane Campion (12 nominací) a Duna režiséra Denise Villeneuva (10 nominací). Žánrové rozpětí finálových titulů bylo obrovské – na nejlepší film bylo nominováno hned deset děl – od westernu přes drama, meziplanetární podobenství a mravoučnou komedii až po mysteriózní horor.
Už před ceremoniálem se na scéně objevilo téma Ukrajiny a ruské invaze. Slavný americký herec Sean Penn ve vysílání stanice CNN vyzval k bojkotu předávání Oscarů, pokud se potvrdí, že Americká akademie filmových věd a umění zakázala přímý virtuální vstup ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Ten nakonec na ceremoniálu nepromluvil, ukrajinská linka tu ale přesto byla znát. A hvězdy oscarový ceremoniál očividně nebojkotovaly.
Čtěte také
K výsledkům. Jelikož překvapením byly již nominace, přesněji řečeno žánrové rozpětí snímků, konečné výsledky už tolik údivu přinést nemohly. Nejlepším filmem je V rytmu srdce (režisérky Siân Heder), režisérského Oscara si odnesla Jane Campion za film Síla psa. „Cena pro film V rytmu srdce není úplně fér. Přeci jenom jde o remake s téměř stejným příběhem, jaký má původní francouzský snímek Rodina Beliérových,“ soudí Tomáš Pilát. Kristina Roháčková nabízí jiný úhel pohledu: „Je to film, který zahřeje a rádi si ho pustíte třeba v pátek večer,“ brání americký titul.
Podobně se publicisté rozcházejí v názorech na film Kennetha Branagha Belfast, za který režisér získal scenáristického Oscara. „Přeju mu ho. Belfast je osobní příběh, jenž ale nejde do zbytečného patosu nebo sentimentu,“ souhlasí s hlasováním amerických akademiků Pilát. „Mně osobně nevyhovuje styl Branaghova vyprávění,“ kontruje Roháčková.
Na čem se ale oba shodli, je úroveň slavnostního ceremoniálu. „Rozbíhal se slibně, ale postupně byl čím dál tím víc zdlouhavý a upadl do patosu,“ hodnotí Tomáš Pilát. „Byl to chaos,“ doplňuje stroze Kristina Roháčková. A nemyslí tím jen facku, jež během večera v přímém přenosu padla, a o které se pochopitelně mluvilo ještě dlouho po skončení slavnostního večera.
Související
-
Oscar 2021: Cenu za nejlepší film si odneslo drama Země nomádů režisérky Chloé Zhaové
Jakékoliv jednotící hledisko se v letošních oscarových nominacích hledalo těžko. Američtí filmoví akademici potvrdili, že mají široký vkus.
-
Země nomádů zvítězila na Oscarech. Vypráví o svobodě i samotě stárnoucí ženy. A o krizi společnosti
Letošní 93. ročník amerických Oscarů bilancoval pandemický rok 2020. Silnou pozici v nominacích nich obhájil příběh z okraje americké společnosti ve filmu Země nomádů.
-
Čeští lvi pod modro-žlutou vlajkou. Nejlepším filmem se stal Zátopek
Ve Dvořákově síni Rudolfina bylo cítit dvojí napětí: z toho, jak klání o prestižní sošky dopadne, i z dramatické situace v okupované a těžkými zbraněmi zkoušené Ukrajině.
Nejposlouchanější
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.