Další film podle nezfilmovatelného Murakamiho. Drive My Car mohl dopadnout i hůř

23. březen 2022

Film Drive My Car natočil režisér Rjúsuke Hamaguči podle stejnojmenné povídky Harukiho Murakamiho ze souboru Muži, kteří nemají ženy, a dalších dvou povídek ze stejné knihy. Hlavní postava příběhu, mlčenlivý režisér Júsuke Kafuku, je typickým Murakamiho hrdinou: muž v krizi, kterému se rozpadl milostný život a on se snaží vrátit ho zpět. 

Z filmu Drajv maj kár, režie Rjúsuke Hamaguči

Film Drive My Car je o hledání lidského porozumění, je to filmová balada o lásce, sebereflexi a smíření. Shrnuto: jde o lyrický a meditativní snímek o partnerských vztazích. Režisér zvolil pomalé tempo vyprávění. Epilog je dlouhý čtyřicet minut, a teprve po něm se na plátně objevují úvodní titulky. Celkem má film tři hodiny.

Z filmu Drajv maj kár, režie Rjúsuke Hamaguči

Podle kritičky Alice Aronové diváci ocení skvělé herecké výkony, především Hidetošiho Nišidžimy, který ztvárnil hlavní postavu – odtažitého režiséra, muže v krizi, který se postupně psychologicky vyvíjí, a má přitom smysl pro humor.  Potěší i obrázky současného Japonska, protagonisté snímku projíždějí zemí červeným autem, jde tak o konverzační road movie, během které k sobě zmíněný režisér a jeho mladá řidička Misaki hledají cestu. Poněkud zdlouhavější jsou pasáže z divadelního světa, kdy hlavní hrdina zkouší Čechovovu hru Strýček Váňa, a dochází ke ztotožnění herců s divadelními postavami. 

Aronová soudí, že podstatnými tématy filmu Drive My Car jsou role umění v životě člověka a fenomén herectví. A taky to, jak důležité je přijmout svůj život takový, jaký je, chápat ostatní, a po krizi začít zase „normálně žít“.

autoři: Alice Aronová , Tomáš Pilát
Spustit audio

Související