Milostné povídky mistra německé prózy Hermanna Hesseho

17. květen 2024

Blouznivé studentské lásky, romanticky rozervaná srdce, příběhy lásky manželské či vztahy prožívané v pozdním věku. Láskou živené příběhy, které Hermann Hesse vypráví, mají mnoho podob. Z výboru jeho Milostných povídek vám ve vysílání Vltavy nabídneme několik z nich. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Richard Fiala, František Hnilička a Jakub Jelínek
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Veronika Dudková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 13. 5. 2024

Spisovatel, básník a esejista a nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse (1877–1962) navázal ve svém díle na nejlepší tradice německé klasiky a romantiky, ale vytvořil zároveň svébytný a osobitý celek, ovlivněný i znalostí filozofie, psychoanalýzy a východních nauk.

Hesseho umělecká tvorba v období mezi dvěma světovými válkami vycházela ze spojení evropského humanismu, indického buddhismu a Jungovy psychoanalýzy. Tuto jednotu viděl Hesse v tom, že tak jako je podle indické filozofie lidská duše nekonečnou množinou převtělení a z každého minulého života si člověk něco odnáší do toho příštího, tak je i podle evropských psychoanalytiků lidská osobnost utvářena množstvím vlivů, přičemž se v ní touha po duchovní svobodě sváří se smyslností a rozum s citem.

Každé hnutí naší duše, tak jak jej pociťujeme a v životě zároveň prožíváme, je láska. Šťastný je tedy ten, kdo se lásce cele oddal. Láska však není stejná jako žádost. Lásky dosáhneme pouze skrze touhu.
Hermann Hesse

Hermann Hesse: Onoho letního večera

Pozvání na rodinnou zahradní slavnost v domě ředitele Gelbkeho je pro mladého muže vytržením z nuzného života. A i když se mu nechce mezi lidi, cítí se unavený a netečný a nechce nikomu lhát a předstírat, že se mu daří dobře a že je v naprostém pořádku, na slavnost ke svému šéfovi nakonec přeci jen dorazí. Onoho letního večera se tak díky tomu seznámí s jednou sympatickou dívkou...

Hermann Hesse: Nevěsta

Mladý ředitel čajových plantáží na Cejlonu se při dovolené v Evropě seznámí s půvabnou Italkou. Je z toho láska na první pohled. Následují rychlé zásnuby a pak tři roky odloučení vynucené mužovými pracovními povinnostmi na Ceylonu. A za takovou dobu se ledacos změní...

Hermann Hesse: První dobrodružství, Co viděl básník večer

Muka duše uvězněné v osidlech lásky. V Prvním dobrodružství o osmnáctiletého učně projevuje zájem bohatá mladá vdova. Pozve ho k sobě domů na večeři. Využije mladík příležitost, která se mu nabízí? Povídka Co viděl básník večer je prostoupená vůněmi a teplem červencového večera. Zamilovaný pár se vrací polní cestou k vesnici. Vše je naplněné zdánlivě nekonečnou láskou, a přece je konec vztahu milenců tak blízko.

Hermann Hesse: Kavalír na ledě, Nekuřačka

První povídka přináší vzpomínku na nevinné první milostné vzplanutí při bruslení na zamrzlé řece v Gerbersau. Vypravěče druhého příběhu při prázdninové cestě vlakem do Itálie okouzlí podivuhodně krásná spolucestující. Je jí natolik fascinován, že oproti původnímu plánu vystoupí na stejné zastávce jako ona a vydává se za ní do města, aby se s ní ještě mohl setkat.

Hermann Hesse: Hra stínů, Krásný sen

Láska a smrt jsou věrné družky. Baladický příběh z rytířských časů Hra stínů vypráví o lásce básníka Floriberta ke krásné, ale poněkud frivolní paní Agnes. V povídce Krásný sen umírá mladý muž, student gymnázia Martin Haberland. Sen, který se mu v horečce zdá, ho ale naplňuje štěstím a láskou, za života dosud nepoznanou.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.