Miloš Rejnuš: Život s hudbou

15. srpen 2013
Hra pro tento večer

Souběh konkurzu na licenci městského kolovrátkáře a soutěže klavírních virtuózů vyústí v tragické důsledky. Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Výroční průvodce rozhlasovou hrou.

Miloš Rejnuš patřil k největším dramatickým talentům své generace, bohužel jeho tvorbu ukončila tragická smrt. Přesto stačil dvaatřicetiletý autor napsat několik rozhlasových her, které právem vešly do historie a objevily se i na divadelních jevištích.

Hru Život s hudbou založil Rejnuš na ironickém nápadu. V provinčním městě chystají soutěž klavíristů, všemi očekávaný svátek hudby však poněkud naruší ztřeštěný nápad místních radních, uspořádat podobné klání pro místní kolovrátkáře.


Osoby a obsazení: varhaník (Ladislav Boháč), Max Troxler (Vladimír Ráž), reportér (Ilja Prachař), starosta (Josef Bláha), radní Bool (Miroslav Doležal), radní Berendes (František Hanus), radní Hotta (Josef Chvalina), radní Ammers (Bedřich Bobek), mluvčí strany lidového pokroku (Soběslav Sejk), mluvčí strany národního pokroku (Karel Beníško), radní (Karel Kastner a Eduard Kašpar), tajemník (Jiří Hurta), sluha + vedoucí sboru (Artur Šviha), porotci (Karel Houska, Zdeněk Hodr a Vladimír Čech), redaktor (Josef Větrovec), hlasatelka (Viola Zinková), klavíristé (Bořivoj Navrátil, Vladimír Salač a Bedřich Šetena) a dalšíRežie: Miloslav JarešDramaturg: Karel TachovskýHudba: Jiří Berkovec

Natočeno v roce 1964.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová