Michel de Montaigne: O svědomí. Esej proti útrpnému právu
Text francouzského spisovatele a právníka, inspirovaný lidskostí a vyjadřující protest proti právu útrpnému, byl ve své době naprostou výjimkou. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Montaigneovo rozsáhlé esejistické dílo (1588) sehrálo významnou roli ve vývoji literárního ztvárnění subjektivity. Veškeré úvahy o morálních a jiných problémech jsou podány ve formě autorova ryze osobního hledání odpovědí na podstatné otázky života. Do původních příkladů, vypisovaných převážně z antických myslitelů (Seneca, Plutarchos, Cicero aj.) navíc pronikají doklady-exempla z Montaignova osobního života. Často až překvapivě se přechází od abstraktnosti filozofických úvah k barvitosti líčení osobního příkladu. V celkovém souboru úvah je tak postupně utvářen obraz autora a jeho názoru na svět.
Postupem výkladu, v němž jsou obecně uznávané pravdy prověřovány lidským poznáním, se Montaignovy Eseje staly jedním z pilířů novověkého antidogmatismu. Kapitola s názvem O svědomí čerpá svoje téma z Plutarchových Děl o mravnosti, která Montaigne nadšeně čítal v překladu z roku 1572. Lze se tedy domnívat, že kapitola vznikla roku 1573 nebo o málo později. Druhým pramenem byla nepochybně autorova zkušenost z právního a soudního působení v Bordeaux.
V Montaigneově době zůstává tento protest proti útrpnému právu, inspirovaný lidskostí i zdravým rozumem, naprostou výjimkou. Teprve věk osvícenský přinesl v 18. století protesty Montesquieuovy či Voltairovy. Úředně bylo ve Francii soudně-procedurální mučení zrušeno teprve 9. října 1789.
Související
-
Karel Hvížďala: Michel de Montaigne, vynálezce eseje
„De Montaigne je Probouzeč duchů, osvoboditel v nejvlastnějším slova smyslu a málokdo z našich předchůdců učinil tolik jako on, aby nás naučil chodit po vlastních nohách.“
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.