Michal Hvorecký: Plyš

02168293.jpeg

Uprostřed nejžhavějšího léta za několik posledních let se před objektivem slavného fotografa v neprostupné temnotě jedné místnosti skrývá tajemství. Teprve v Plyši si uvědomíte, na jakých závislostech závisí váš život.

Rozhlasová inscenace vznikla jako třetí část projektu Československé jaro 2005. Ten připravil na podporu původní dramatiky Český rozhlas společně s Divadlem Na zábradlí. Rozhlasové inscenace vznikaly paralelně s divadelními a odvysílaly se vždy jen pár dnů po divadelní premiéře.

Režie Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Hrají Ladislav Hampl, Josef Polášek, Barbora Seidlová, David Švehlík, Zuzana Stavná. Spolupráce na rozhlasové režii Markéta Jahodová.

Michal Hvorecký je slovenský prozaik a překladatel. Narodil se 29. února 1976 v Bratislavě. V roce 1998 – ještě jako student estetiky – debutoval sbírkou povídek Silný pocit čistoty (1998), po něm následoval soubor Lovci & zberači (2001). V roce 2003 vydal román Posledný hit (2003). Výběr z jeho prozaických textů vyšel roku 2002 v Polsku, České republice a Německu. Některé texty byly přeloženy do angličtiny, němčiny, slovinštiny a maďarštiny. Motivy ze hry Plyš se v roce 2005 objevily i ve stejnojmenném románu. Z dalších děl jmenujme Eskorta (2007), Pastiersky list (2008), Dunaj v Amerike (2010), Naum (2012).

Michal Hvorecký pravidelně publikuje v řadě deníků a příležitostně překládá z angličtiny. Za svoje texty získal několik literárních ocenění a autorských stipendií: MuseumsQuartier ve Vídni, Literarisches Colloquim v Berlíne, Goethe Institut v Mnichově, International Writing Program v USA. Spoluorganizuje hudební festival Wilsonic.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby