Michail Bulgakov: Dopis vládě SSSR

15. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josif Vissarionovič Stalin a vůdci říjnové revoluce

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Text ruského prozaika a dramatika Michaila Bulgakova napsaný poté, co byl autor literárně odepsán. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Schwarz
Připravila: Alena Zemančíková
Překlad: Magdaléna Nováková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2011

Dílo Michaila Afanasjeviče Bulgakova, spisovatele, který svým stylem ovlivnil celé literární generace a stal se neodmyslitelným jménem moderní literatury, je také zřetelnou zprávou o vítězství ducha nad tupou diktaturou, má okouzlující humor, je oslavou lásky, která vše překonává, popírá povinnou materialistickou doktrínu tím, že s lehkostí zachází s nadpřirozenými postavami i jevy, ukazuje tvůrčí svobodu jako nutnou podmínku svobodné existence.

V roce 1929 byly všechny jeho práce včetně Bílé gardy, románu, který (z ne zcela pochopitelných důvodů) měl v oblibě Stalin, zakázány. Bulgakov píše Dopis vládě SSSR, v němž výstižně shrnuje svoji situaci a žádá o možnost pracovat v některém z moskevských divadel v jakékoli profesi anebo, neuzná-li to sovětská moc za vhodné, o svolení k emigraci.

Zemřel 10. března 1940 na vrozenou ledvinovou nemoc a je pohřben v Moskvě na Novoděvičím hřbitově. Jeho největší román, Mistr a Markétka, vyšel v Sovětském svazu až roku 1967.

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.