Michail Bulgakov: Dopis vládě SSSR

15. květen 2021

Text ruského prozaika a dramatika Michaila Bulgakova napsaný poté, co byl autor literárně odepsán. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Schwarz
Připravila: Alena Zemančíková
Překlad: Magdaléna Nováková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2011

Dílo Michaila Afanasjeviče Bulgakova, spisovatele, který svým stylem ovlivnil celé literární generace a stal se neodmyslitelným jménem moderní literatury, je také zřetelnou zprávou o vítězství ducha nad tupou diktaturou, má okouzlující humor, je oslavou lásky, která vše překonává, popírá povinnou materialistickou doktrínu tím, že s lehkostí zachází s nadpřirozenými postavami i jevy, ukazuje tvůrčí svobodu jako nutnou podmínku svobodné existence.

V roce 1929 byly všechny jeho práce včetně Bílé gardy, románu, který (z ne zcela pochopitelných důvodů) měl v oblibě Stalin, zakázány. Bulgakov píše Dopis vládě SSSR, v němž výstižně shrnuje svoji situaci a žádá o možnost pracovat v některém z moskevských divadel v jakékoli profesi anebo, neuzná-li to sovětská moc za vhodné, o svolení k emigraci.

Zemřel 10. března 1940 na vrozenou ledvinovou nemoc a je pohřben v Moskvě na Novoděvičím hřbitově. Jeho největší román, Mistr a Markétka, vyšel v Sovětském svazu až roku 1967.

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser