Martin Pecina: Knihy a typografie

29. září 2011

V pořadu Psáno kurzívou si od 5. do 7. října budeme číst ukázky z knihy Martina Peciny Knihy a typografie. Autor v ní nahlíží na tvorbu knih z pohledu knižního úpravce. Do pořadu jsme pro Vás vybrali tři zamyšlení - o čtenářích a sběratelích, o bibliofilii a bibliomanii a o knihovně a jejím uspořádání.

Kniha Martina Peciny přináší eseje o čtení, knihomilství, knize i knihovnách, ale zároveň funguje jako praktická příručka, užitečná při navrhování beletrie, poezie i odborné literatury. Obsahuje kapitoly o všech faktorech, které obvykle (jsou-li provedeny profesionálně) zůstávají čtenáři skryty.

Martin Pecina je knižní grafik a publicista. Provozuje typografickou příručku Typomil, přispívá do revue Typo a časopisu Host. Je laureátem ceny v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2010 a European Design Awards 2011. Pořad Psáno kurzívou připravil Dominik Mačas. V režii Miroslava Buriánka účinkuje Josef Nechutný.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.