Martin Františák: Dva chlapi za město

Hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit. A také o Janu Balabánovi a Ostravě. On-line k poslechu do pondělí 19. prosince 2016.

„Milá Nino, přivstanul jsem před svítáním. Naše kajuta se všemocně pohupuje a kývá. Těch několik talířů předrncává o hrany hrnce a řetěz skřípe ode rzi a soli. Strýc začal ze sna pokřikovat sprostě jako teta. Nedivím se mu. Každý v nás pozná cizince. Chodíme do práce a mezi lidi… Rok bez vás byl dlouhý a každý měsíc trne. Myslím na zahradu, na jedlová okna, jabloně a bílou zeď nad kuchyní. Modré mořidlo dejte na trám vedle dveří … A pořiďte si nového psa, když ještě nejsem doma.“

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Takto začíná původní rozhlasová hra Martina Františáka „Dva chlapi za město“. Je to dopis hlavního hrdiny, který píše své ženě do vzdáleného domova. Žije totiž na Ostrově, v pozici trpěného cizince, který sice může vykonávat svou práci, ale musí se přitom spoléhat na pomoc „rodiny“ krajanů. Že ta pomoc má velmi svérázná a hlavně nepsaná pravidla tuší. Jejich veškerý dosah ale pozná právě až během tohoto příběhu. Hra je psaná poetickým jazykem, svým dějem a výstavbou postav si zároveň pohrává s romantizující poetikou drsných příběhů z polosvěta. Je to hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit.

02834082.jpeg

Martin Františák se narodil 5. března 1974 ve Valašském Meziříčí, své první umělecké uplatnění našel jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, poté, co by student Arnošta Goldflama činoherní režii. Má za sebou řadu pohostinských režií v divadlech po celé České republice. Byl spoluzakladatelem a posléze šéfrežisérem brněnského divadla Polárka (2005-07), několik let vedl divadlo Petra Bezruče v Ostravě (2007-13), nyní je šéfem činohry Národního divadla Brno.

Pro divadlo napsal hry Doma, Nevěsta, Děda, Bezruč?!, Karla a dramatizoval několik prozaických děl. Pro Českou televizi režíroval cyklus pořadů Česko jedna báseň. Je vůdčí uměleckou osobností oceňovaného amatérského divadelního souboru Jana Honsy v Karolince. V Českém rozhlase byly uvedeny jeho hry Tvůj děda, Dva chlapi za město a Průtrž.


Osoby a obsazení: Jan (Ivan Trojan), Ivan (Ladislav Frej), Nina (Dana Černá), Producent (Michal Pavlata), Kmotr (Ivan Řezáč), Komorník (Jan Přeučil), Číslo 12 (Valérie Zawadská), Centrála (Jana Stryková), Chlap (Igor Chmela), Herec (Petr Lněnička), Herečka (Andrea Elsnerová) a Hlas (Jan Novotný)

Autor: Martin Františák Dramaturgie: Martin VelíšekHudba: Marko IvanovičRežie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2011.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura