Maria Peura: Drsná křehkost žití

Deprese - smutek
Deprese - smutek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literární pásmo o životě a díle současné finské spisovatelky, které nejsou drsná témata cizí. Poslouchejte on-line do 21. července 2018.

Finská spisovatelka Maria Peura (*1970) je autorkou několika románů a sbírky nonsensových veršů pro děti. Ve svých syrových a zároveň citlivě a poeticky napsaných prózách konfrontuje dětský, potažmo dívčí úhel pohledu s nepřátelsky naladěným světem dospělých.

Do obce Pello, což je autorčina rodná vesnice na finsko-švédské hranici, zasadila děj románu Na okraji světla. Vypadá to, že v tomto románu snad ani neplatí žádná běžná pravidla mezilidských vztahů, natož morálky. Román se odvíjí v krátkých kapitolkách, z pohledu třináctileté Kristiny, je to rytmizovaná poetická próza, která v lyrických pasážích připomíná baladický jazyk významného finského prozaika Timo K. Mukky. V knize se často pohybujeme na hranici snu a skutečnosti, která ovšem není nijak průzračná.

Peuriny texty vůbec se vyznačují nelítostnou nekompromisností, čemuž odpovídá i úsečný, experimentátorský styl. Hned její prvotina Nekonečná je láska tvá z roku 2001 znamenala zásadní průlom a vyvolala mnohé diskuse. Kniha se s velkou otevřeností zabývá tabuizovanou problematikou incestu a pedofilie, a to z pohledu zneužívané sedmileté Sáry, okolnostmi donucené žít u svých prarodičů. Ohlas vyvolal nejen námět, ale i nesporné literární kvality díla – román byl nominován na prestižní cenu Finlandia a obdržel cenu udělovanou nadací Olvi mladým, talentovaným autorům.

Tvorbu Marii Peury představuje pořad překladatele Vladimíra Piskoře Drsná křehkost žití.

Z vlastních překladů připravil a v pořadu hovoří: Vladimír Piskoř
Dále účinkují: Milan Kačmarčík, Magdaléna Borová a Zdeňka Sajfertová
Režie: Vladimír Gromov