Ludvík Kundera: Labyrint světa a lusthauz srdce

Petr Oslzlý, Brno 2016
Petr Oslzlý, Brno 2016

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Brněnské Divadlo Husa na provázku v roce 2018 oslaví 50. výročí svého založení. Při této příležitosti jsme zařadili do vysílání reprízu rozhlasové rekonstrukce inscenace Labyrint světa a lusthauz srdce. Dramatickou koláž na motivy stejnojmenného díla Jana Amose Komenského pro jmenované divadlo napsal Ludvík Kundera. Poslouchejte on-line do 9. března 2018.

Kultovní inscenace Divadla Husa na provázku (DHNP) vznikla v roce 1983 v režii Petera Scherhaufera. Ve stejném roce se stala součástí mezinárodního divadelního projektu Labyrint světa, který se konal v Dánsku a zúčastnily se ho další tři divadla (Cardiff Laboratory Theatre, Theatervaerksteret Pen Bla Hest, Teatr 77). Cílem projektu bylo zaznamenat a zobrazit situaci tehdy ještě rozdělené Evropy.

Příběh Poutníka, který touží pochopit chod světa, a proto se vydává na strastiplnou cestu, v níž nachází jen bídu a zklamání, což mu zprostředkovávají dva průvodci – Všudybud Všezvěd a Mámení, aby nakonec nalezl víru v lásku, se na jevišti setkal s nebývalým úspěchem. V DHNP se inscenace hrála více než 15 let a kromě Petra Oslzlého v roli Poutníka se v ní vystřídala dlouhá řada herců. Rozhlasová inscenace z roku 1996 je mj. unikátním záznamem uměleckého souboru, který dominoval divadlu v devadesátých letech 20. století.

Osoby a obsazení: Poutník (Petr Oslzlý), Kristina (Gabriela Ježková), Mámení (Alena Ambrová), Všezvěd (Václav Svoboda), Prologus, Osud, Převor, Maršál, Hlavní, Šalamoun (Jiří Pecha), dále účinkují (Ivana Hloužková, Ivan Urbánek, Vladimír Hauser, Pavel Zatloukal, Michal Bumbálek, Jan Leflík, Radim Fiala, Roman Slovák, Dita Kaplanová), zpěv (Iva Bittová)

Rozhlasová úprava: Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer
Dramaturgie: Tomáš Sedláček
Hudba: Daniel Forró
Zvukový mistr: Josef Daněk
Režie: Peter Scherhaufer a Zdeněk Kozák

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 1996.