Lucius Annaeus Seneca: Faidra. Příběh svůdkyně, která se mstí za odmítnutou lásku nevlastnímu synovi

4. únor 2023

Příběh o milostném vzplanutí královny Faidry k nevlastnímu synovi Hippolytovi byl ve starším i moderním dramatu mnohokrát zpracován. Český rozhlas vám nabídne jeho méně známou verzi z pera římského autora Seneky, který je dnes především znám jako filozof. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Faidra (Helena Dvořáková), Chůva (Emma Černá), Hippolytus (Miloslav König), Theseus (Miroslav Táborský), Posel a vedoucí chóru (Miroslav Hanuš), chór (Magdalena Zimová, Michaela Doležalová, Lenka Veliká)
Připravili: Hana Burešová, Štěpán Otčenášek
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Eva Stehlíková
Zvukový mistr: Radek Veselý
Hudba: Petr Skoumal
Režie: Hana Burešová
Natočeno: 2010

Příběh o Faidře a Hyppolitovi patří do okruhu mýtů o životě athénského krále a hrdiny Thésea. Jeho manželka, královna Faidra, vzplane láskou k nevlastnímu synovi. Důsledky jsou tragické – když Hyppolitos jejímu svádění odolá, ponížená Faidra ho křivě nařkne ze zneuctění. Zhrzený král Théseus pak synovi připraví strašlivý osud, na jeho přání pošle bůh Poseidón do cesty nešťastnému mladíkovi mořskou obludu, která ho rozsápe.

Faidra

Senekova hra je ukázkovým příkladem takzvané římské tragédie, jejíž kompozice byla odvozena od staršího řeckého dramatu. Na rozdíl od řeckých vzorů však byla určena spíše k deklamaci než k provozování. U nás se dosud neprovedeného dramatu ujala režisérka Hana Burešová, která ho realizovala se souborem svého domovského Divadla v Dlouhé a později tuto inscenaci natočila v rozhlasovém studiu.

autoři: Hana Hložková , Renata Venclová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.