Auguste Villiers de l’Isle Adam: Královna Isabeau
Příběh s pikantní zápletkou z doby panování francouzského krále Karla VI. Jednu z Krutých povídek francouzského spisovatele, podle slov F. X. Šaldy „posledního romantika a prvního symbolisty“. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Autorovy prózy, z nichž některé jsou předchůdci science-fiction, se vyznačují nenapodobitelným kouzlem a svérázem, černou romantikou, absurditou i poezií. Jeho největšími literárními vzory byli Charles Baudelaire a Edgar Allan Poe.
Auguste Villiers de l’Isle Adam debutoval roku 1859 vlastním nákladem vydanou knihou První básně, jejíž veřejný ohlas byl nulový. Ani jeho další díla – romány a divadelní hry – se pro velkou bizarnost nedočkala uznání. Musel zanechat bohémského života a začal přijímat práce všeho druhu – dával hodiny boxu, pracoval v pohřebním ústavu. V roce 1881 neúspěšně kandidoval do parlamentu. V té době začala růst jeho sláva, zejména díky Krutým povídkám. Přesto i nadále bojoval s chudobou a navíc onemocněl rakovinou žaludku. Jeho velký přítel a obdivovatel Stéphane Mallarmé uspořádal veřejnou sbírku, aby spisovatel mohl dožít důstojně.
Vybrali jsme pro vás příběh z knížky Kruté povídky. Jmenuje Královna Isabeau a její pikantní zápletka se – jak naznačuje název – dotýká nejvyšších šlechtických kruhů: královna se mstí svému milenci za neuskutečněný flirt s dcerou zlatníka.
Související
-
Auguste Villiers de l’Isle Adam: Katalina
Účinkuje Michal Pavlata. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.