Louis Sclavis: Dans la Nuit & Napoli's Walls (2001+2003)

17. březen 2007
Jazzová snídaně

Jemně, jako za ranního úsvitu přichází se znělkovým kvartetem Erica Dolphyho Jazzová snídaně, aby nás posunula o hodinu a čtvrt v načatém dni. Společníkem nám při tom bude francouzský klarinetista, saxofonista a skladatel Louis Sclavis se dvěma ze svých rozmanitých projektů.

Narozen roku 1953 v Lyonu, Sclavis je mnohostranný hudebník, kterého v počátcích inspiroval Sidney Bechet a později, v sedmnácti, hlavně Sun Ra, Art Ensemble of Chicago, Thelonious Monk a Charles Mingus. Jeho hlavním nástrojem je basklarinet, hraje však i na klarinet, sopránsaxofon a řídčeji na barytonsaxofon. Coby basklarinetista jednoznačně patří k nejvýraznějším zjevům od dob mistra tohoto nástroje Erika Dophyho.

Louis Sclavis se neomezuje jen na jazz. Dlouhodobě praktikuje i volnou improvizaci a spolupracuje s divadelníky, filmaři a fotografy. Právě tyto souvislosti spojují hudbu ze dvou alb, kterou uslyšíte. Od roku 1991 vydává Louis Sclavis své nahrávky především u německé ECM, a ta je další dnešní spojnicí. Jeho pátým albem na této značce byl v roce 2001 titul Dans la Nuit, Do noci, neboli hudba k restaurované verzi stejnojmenného němého filmu režiséra Charlese Vanela z roku 1930. Byla to už sedmá Sclavisova práci na poli filmové hudby. Skladatel a instrumentalista si k ní přizval osvědčené kolegy a krajany: bubeníka Francois Mervilla, akordeonistu Jean-Louis Matiniera, houslistu Dominique Pifarélyho a cellistu Vincenta Courtoise.

Jen posledně jmenovaný spolu s kapelníkem Sclavisem nás budou provázet další cestou, mezi Neapolskými zdmi. Napoli's Walls se totiž jmenují následující Sclavisovo album i soubor, které znějí od těch předešlých poněkud odlišně. Cellista Coutois je tu jediným z dřívějších Sclavisových spoluhráčů a pracuje také s elektronikou, stejně jako hráč na pocket trumpet a jiné drobné nástroje Méderic Collignon, který v kapele používá i svůj hlas.

Významným prvkem zvuku kvarteta Napoli's Walls je kytara Dána Hasse Poulsena, Sclavis sám tu hraje na klarinet, basklarinet, soprán a barytonsaxofon. Album je vedle města Neapole inspirováno prací francouzského malíře a průzkumníka Ernesta Pignon-Ernesta, narozeného roku 1942 v Nice. Ten pobýval od 60. let v řadě měst včetně italské Neapole a všude po sobě zanechal výrazné stopy v podobě obrazů, systematicky rozmístěných na veřejných místech.

Sclavis k tomu v bookletu CD říká: Práce Ernesta Pignona-Erenesta je jako libreto opery. Lze v ní najít emoce, drama, všechny podněty nezbytné pro hudbu. Nechávám se ovládnout jeho obrazy, pozoruju dýchání těch zdí... Hrajeme tu skrze přítomnost a minulost, které jsou úzce propojeny cestičkami hluků, slov, imperativů.

00519135.gif

Šest z deseti zvukových obrazů alba Napoli's Walls, vydaného u ECM roku 2003, zahrají kytarista Hasse Poulsen, trumpetista Méderic Colignon, cellista Vincent Courtois a klarinetista, saxofonista a skladatel většiny titulů Louis Sclavis.

No a protože v závěrečné, desáté skladbě už Sclavisovy Neapolské zdi odbíhají pro tuto chvíli příliš daleko od zvukového vymezení jazzu, dovolím si na závěr malý úskok. Jen kousek od Francie, v sousedním Švýcarsku, se velmi výrazně profiluje spolek Ronin, vedený pianistou a skladatem Nikem Bärtschem. Jejich album Stoa ostatně vyšlo, stejně jako desky Sclavisovy, u mnichovské ECM, takže jistě velmi patřičným koncem našeho probouzení bude devítiminutový Modul 35 v podání kvinteta Nik Bärtsch's Ronin - s kapelníkem hrají kontrabasista Björn Meyer, bubeník Kaspar Rast, perkusista Andi Pupato a basklarinetista jménem Sha.

Playlist: Znělka: Softly As In A Morning Sunrise (Hammerstein / Romberg) 1.00 (cd) ERIC DOLPHY: The Illinois Concert (Blue Note 1999, USA) (cd) Dans la Nuit: Music by LOUIS SCLAVIS for the silent movie by Charles Vanel (ECM 2001, GER) 1. Dia Dia (Sclavis) - 1:13 2. Le Travail (Sclavis) - 6:02 3. Dans la Nuit (Sclavis) - 3:39 4. Fete Foraine (Sclavis) - 4:56 5. La Fuite (Courtois/Matinier/Merville/Pifarély/Sclavis) - 5:12 6. La Peur du Noir (Matinier) - 1:27 7. Les 2 Visages (Sclavis) - 6:19 8. Dia Dia (Sclavis) - 5:00 9. Dans la Nuit (Sclavis) - 1:29 Hrají: Louis Sclavis - klarinety, Vincent Courtois - violoncello, Jean-Louis Matinier - akordeon, Dominique Pifarély - housle, Francois Merville - bicí, marimba. (cd) LOUIS SCLAVIS: Napoli's Walls (ECM 2003, GER) 7. Merce (Sclavis) - 3.07 8. Kennedy in Napoli (Sclavis) - 6.26 9. Divinazione Moderna Part 1 (Sclavis) - 3.38 10. Divinazione Moderna Part 2 (Sclavis) - 3.30 11. Les Apparences (Sclavis) - 4.44 12. Porta Segreta (Courtois) - 5.03 Hrají: Louis Sclavis - clarinet, bass clarinet, soprano and baritone saxophones; Vincent Courtois - cello, electronics; Méderic Collignon - pocket trumpet, voices, horn, percussion, electronics; Hasse Poulsen - guitar. (cd) NIK BÄRTSCH'S RONIN: Stoa (ECM 2006, GER) 13. Mudul 35 (Bärtsch) - 9.11 Hrají: Nik Bartsch - piano, Fender Rhodes piano; Sha - contrabass and bass clarinets; Björn Meyer - bass guitar; Kaspar Rast - drums; Andi Pupato - percussion. sclavisfansite.jp/index.html www.ecmrecords.com

00519137.gif
autor: Miloš Latislav
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.